wtorek, 13 października 2020

Dlaczego tak bardzo skrzywdziłaś swoje dzieci nadając im tak wymyślne imiona?

Dlaczego tak bardzo skrzywdziłaś swoje dzieci nadając im tak dziwaczne imiona?


Kulisy Związku Mieszanego (polsko-bengalski mix)


Seria Czwarta‐Część 3


W tej serii znajdziesz:

1. Nie jestem rasistą/ką ale...
2. Eid, czyli jak zakończyć Ramadan po bengalsku.
3. O dzieciach, które nie mogą się uśmiechać.
4. Dlaczego tak bardzo skrzywdziłaś swoje dzieci nadając im tak dziwaczne imiona?
5. Jak jedna noc w Dhace kosztowała mnie miliony?!

Dziwaczne imiona, bo nie polskie.


Kiedy na świat przychodzi nowe dziecko to oprócz najważniejszego, czyli jego zdrowia i życia oraz rodzącej kobiety, jednym z bardzo ważnych elementów jest wybór dla niego imienia. Każdy z nas będąc w takiej sytuacji zastanawiał się i poszukiwał tego jedynego, idealnego imienia dla dziecka.  Wbrew pozorom to wcale nie jest łatwe zadanie. Nie dosyć, że wybór jest ogromny, to jeszcze trzeba co do tego wyboru zgodzić się z partnerem. Do tego często i gęsto rodzina z jednej, jak i drugiej strony ma też swoje do powiedzenia. Sprawa niezwykle skomplikowana, ale kiedy jest to związek mieszany wszystko komplikuje się jeszcze bardziej. Wtedy staramy się aby imię było neutralne i używane w obu krajach albo wybieramy imiona używane w jednym z nich lub imię z jeszcze jakiegoś innego, trzeciego kraju. Sprawa może być jeszcze bardziej zagmatwana, gdy rodzice są z dwóch różnych krajów, a do tego mieszkają jeszcze w jakimś innym kraju niż te, z których pochodzą.  Jeśli weźmiemy to wszystko pod uwagę to wybór imienia dla dziecka w takim przypadku faktycznie graniczy z cudem. Nie mówiąc już o tym, że w zależności od kraju pochodzenia i wyznawanej wiary są też różne tradycje dotyczące wyborów imion. Dlatego też w takiej sytuacji trzeba iść  na pewne kompromisy. 

Niestety nie wszyscy są gotowi spojrzeć prawdzie w oczy i tak w Polsce uważa się nadawanie dzieciom imiona zagranicznego za dziwne. Kiedy jedno z rodziców jest Polakiem, a dzieci mają obco brzmiące imiona często rzuca się takimi hasłami, że skrzywdziło się swoje własne dziecko przez imię, które otrzymało. Co jest oczywiście totalną bzdurą, bo dopóki imię naprawdę nie jest obraźliwe i nie oznacza też czegoś złego, to według mnie każde imię jest dobre i piękne. Nie tylko w Polsce są takie problemy, w innych krajach też eksperci w tej dziedzinie mają wiele do powiedzenia. W obu przypadkach ci eksperci to najczęściej członkowie rodziny, ale zdarzą się też czasem jakieś obce osoby postronne, którym coś nie pasuje. 

Moim zdaniem wybór imienia własnemu dziecku należy tylko i wyłącznie do jego rodziców. Można oczywiście doradzić jeśli proszą o radę, ale absolutnie nie narzucać swojego widzi-misie. Nikt nie ma prawa oceniać przez pryzmat  swojego wypaczonego obrazu na temat imion, że ktoś krzywdzi swoje dziecko, ponieważ danemu jegomościowi imię się nie spodobało. Tyle w temacie, ponieważ po prostu to wybór rodziców, a nie całego społeczeństwa, a ludzie którzy uważają inaczej sami są dziwni, bo imiona nie są ani dziwne, ani krzywdzące. 

Opowiem teraz jak wyglądał u nas wybór imion dla dzieci tzn, skąd się wzięły takie, a nie inne imiona. Pod każdym z nich kryję się inna historia i to jest w tym wszystkim piękne. 

Na wstępie wspomnę, że ja jestem polką, a mąż bengalczykiem. Natomiast mieszkamy w Anglii.


Zain

Zayn Malik‐wokalista (One Direction)

Nasz pierwszy syn urodził się w Polsce. Ustaliliśmy, że imię wybierze mąż, a ja je zatwierdzę lub też nie. Tym sposobem dostałam listę z kilkoma imionami, które podobały się mojemu mężowi, z których miałam wybrać jedno. Szczerze powiedziawszy ja już nie pamiętam co to za inne imiona były na tej liście, ale na pewno mi się nie podobały. 

Zrobiłam oczywiście internetowe poszukiwania każdego z tych imion i ich znaczenia. Już na samym początku to jedno najbardziej przypadło mi do gustu. Było to oczywiście imię Zain. Zain jest to imię pochodzenia arabskiego i znaczy piękny/przystojny. Każde dziecko jest w końcu piękne, a mój syn z związku mieszanego na pewno przystojny będzie (Już jest🤣).

Historia wyboru tego imienia ma jeszcze dwa inne punkty.  Pierwszy to słynny wokalista z zespołu "One Direction", którego imię jest praktycznie takie samo. Różni się dosłownie jedną literką, ale wymawia tak samo. Mowa oczywiście o Zayn Malik, który urodził się w Anglii i również pochodzi z mieszanej rodziny. Jego mama jest Brytyjką, a ojciec Brytyjczyk pochodzenia pakistańskiego. Zabawnym faktem jest to, że wtedy jeszcze nie wiedziałam, że i my w Anglii zamieszkamy.  Ostatecznie to, że w tym czasie zespół One Direction był na szczycie swojej popularności też nie było bez znaczenia i przeważyło za wyborem właśnie tego imienia. (2014. r) Do tego piosenkarz, a ja kocham muzykę, więc wybór był oczywisty.

Kolejnym znowuż muzycznym punktem, była piosenka zespołu Babylone ‐ Zina. Jak się domyślacie Zaina znaczy piękna.  Ta piosenka jest cudowna. Tak właśnie padło na imię Zain.


Ayan


Wybór imienia dla drugiego dziecka zgodnie z naszą wcześniejszą umową należał do mnie.  Pierwsze  imię dziecka wybiera mąż, drugie dziecko wybieram ja.

Wcale nie było prosto, gdyż miałam już wybrane imię dla dziewczynki. Natomiast dowiedziałam się, że ma być chłopak i miałam problem z wyborem imienia.

W czasie mojej ciąży,  natomiast wszedł do kin całkiem nowy film Bollywood "Ae dil hai mushkil",  na który planowałyśmy wybrać się z siostrą.  Ostatecznie jednak nie udało się to nam. Już nie pamiętam nawet dlaczego, ale po jakimś czasie film pojawił się  w telewizji z angielskim napisami.  Wtedy też zrobiłyśmy sobie domowy seans filmowy wraz siostrą. Główny bohater filmu, w którego rolę wcielił się Ranbir Kapoor miał na imię właśnie Ayan. Do tego oczywiście był on piosenkarzem.  Jak mogłoby być inaczej? Muzyka łączy wszystkich. Widać tu moje zamiłowanie i uwielbienie do muzyki.

Film bardzo mi się spodobał, a imię głównego bohatera jeszcze bardziej. Nie pytajcie mnie czy to wpływ ciążowych zachcianek i hormonów, bo teraz ciężko to stwierdzić. W każdym razie prawie cały film przepłakałam, a oglądałam go kilka razy. Za każdym razem było to samo.

Padło, więc na imię z filmu Bollywood. Któż by się spodziewał?! Zapewne Ci, którzy mnie znają wiedzą o mojej wielkiej pasji do indyjskich filmów, muzyki, tańca i śpiewu oraz Indii w ogóle mogli to z pewnością przewidzieć.  Jednak myślę, że nawet oni tego się nie spodziewali. 

Jeśli chodzi o pochodzenie i znaczenie imienia Ayan to sprawa nie jest wcale taka prosta i jasna jak przy imieniu Zain. Ayan to imię pochodzenia indyjskiego, używane przez hindusów i oznacza ono "Wschodzące Słońce". Natomiast imię Ayan ma też swoje arabskie korzenie,  gdzie oznacza po prostu czas lub prezent od Boga. Gdyby tego było mało Ayan też jest imieniem pochodzenia perskiego i wtedy oznacza długą noc. Zrozumiałym jest, że ze względu na film na samym początku odkryłam pierwsze znaczenie.  Nie wiem już jak dokałdnie, ale  wtedy wpadłam na te znaczenia imienia Ayan, czyli wschodzące słońce,  czy też kogoś kto przynosi, jasność/szczęście/rozjaśniającego świat oraz prezent od Boga. Spodobały mi się one. Zresztą też inne znaczenia tego imienia są piękne. Istnieją też przeróżne wersje zapisu imienia Ayan.

Podsumowując,  gdybym mieszkała w Polsce to nie wiem czy zdecydowałabym się na takie imiona dla dzieci. Aczkolwiek może żyjąc w Polsce zdecydowałabym się na to, ale wątpię.  Będąc w związku z Polakiem pewnie poszłabym w jakieś bardziej polskie imiona. Nie jestem w stanie stwierdzić, gdyż znając moje zamiłowanie do poznawania różnych kultur i tradycji różnie to by mogło być.  Zawsze wiedziałam, że imiona, które nadam  dzieciom muszą być wyjątkowe i oryginalne oraz posiadać swoją własną niepowtarzalną historię.  Tak właśnie obecnie jest. Poza tym to dla mnie niezwykłe, że mogłam wybrać imię dla dziecka z filmu Bollywood.  Prawdopodobnie nie będąc w związku mieszanym i mieszając w Polsce nie zdecydowałabym się na to.


Jaka jest historia twojego imienia?

Bouns:

Piosenka arabska ‐ "Zina" ‐ Link

One Direction ( wraz z Zayn Malik) wielki hit z 2014.rLink

Zwiastun filmu "Ae Dil Hai Mushkil"Link

Piosenki z powyższego filmu wraz z ich polskim tłumaczeniem ‐ Link,Link

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj zostaw swoja opinie: