poniedziałek, 9 października 2017

Diwali - Święto Świateł jak się przygotować?

Diwali - święto świateł jak się przygotować?


   Wkrótce w Indiach nadchodzi bardzo radosne święto "Diwali", czyli "Święto Światła". 
W związku z tym, iż w sam dzień święta i w okolicach tych dni będę bardziej zajęta tysiącami różnych spraw w skrócie zwanych życiem, postanowiłam już teraz podzielić się z Wami wiedzą na jego temat. Do tego co ważniejsze dam Wam kilka wskazówek jak się do niego przygotować i co można w tym czasie robić. Myślę, że w tym roku Diwali będzie dla Was niezapomniane jeśli przygotujecie je z pomocą moich świątecznych wskazówek.Diwali z jakiej okazji jest obchodzone?
Co tak właściwie podczas niego się świętuje?

Diwali - w dosłownym tłumaczeniu oznacza "Rząd lamp". W związku z tym często też się o nim mówi najzwyczajniej w świecie po prostu "Święto Świateł". Święto to jest ku pamięci pięknej legendy, która opowiada historię księcia Ramy. Po latach spędzonych na wygnaniu książę musi stawić czoła potężnemu demonowi, który porwał jego żonę Sitę. Rama z pomocą brata, generała i zastępu małp pokonuję demona symbol zła i ciemności tym samym uwalniając swą żonę z jego szpon. I teraz najważniejsze cała puenta tej historii, która sprowadza się do świętowania Diwali. Książę wraca do swego królestwa wraz z rodziną, a lud oświetla mu drogę lampkami w ten sposób ukazując swą radość z ich powrotu oraz zwycięstwa dobra i światła nad złem i ciemnością (demonem). Diwali jest to nic innego, jak celebrowanie zwycięstwa dobra nad złem, światła nad ciemnością.Kiedy się obchodzi Diwali i jak długo trwa świętowanie?

Diwali obchodzi się co roku w październiku lub listopadzie (w tym roku 19.10.2017r), a świętowanie trwa pięć dni. A punkt kulminacyjny święta wypada gdzieś około trzeciego dnia, gdyż święto to nieodzownie łączy się z hinduistycznym nowym rokiem.Jak się świętuje?

Może nie powinnam stawiać takiego porównania, ale jednak pozwólcie, że to uczynię, gdyż festiwal ten bardzo przypomina, w niektórych aspektach nasze Boże Narodzenie.

Same przygotowania to między innymi sprzątanie domu (wymiatamy z niego całe zło, a będziemy wpuszczać dobro i światło), zakupy-nowe ubrania, biżuteria, dodatki, prezenty (tutaj wykazują się w szczególności kobiety ), przygotowanie jedzenia i słodyczy (można też kupić na wspomnianych zakupach, a jeśli nie to zostaje nam przygotować pyszne domowe jedzenie), dekoracja domu (lampki, lampiony, lampioniki, świeczki, fajerwerki, sztuczne ognie-wszystko, co tylko się nadaje do tego by świecić i oświetlać domy, budynki i serca swym blaskiem, rangola).

A świętowanie, jak widać same przygotowania są jego częścią do tego składamy sobie życzenia, idziemy na puję (modlitwę), stroimy się, tańczymy, śpiewamy, odpalamy fajerwerki w końcu mamy też Nowy Rok, tak nawiasem mówiąc, spotykamy się z rodziną i znajomymi, jemy pyszne tradycyjne słodycze i potrawy, rozdajemy i dostajemy prezenty, i przede wszystkim dobrze się bawimy oraz radujemy, że dobro zwyciężyło.Kto i gdzie świętuje?

To teraz po kolei i czytać uważnie, bo trochę na okrętkę pojadę. Świętuje
się głównie w Indiach. Świętują hinduiści i sikhowie. Tak tradycyjnie i oficjalnie, a mniej tradycyjnie i nieoficjalnie to świętują wszyscy na całym świecie, gdyż święto to w ostatnich latach bardzo zyskało na popularności, a kto z nas nie lubi sztucznych ogni czy lampionów oraz dobrego jedzenia i radosnego nastroju. Możemy to zauważyć po licznych wydarzeniach dotyczących Diwali na całym świecie. (I tak tutaj na pewno ma znaczenie chęć zysku, ale my dziś nie o tym. My tak teraz bardziej świątecznie niż komercyjnie. :P ) A tak bardziej dosłownie to świętuje się zarówno w domach, jak i na ulicach liczne wydarzenia publiczne są w tym okresie bardzo częste, już nie tylko w Indiach.Życzenia?

Jak podczas każdego święta nie może ich braknąć i w tym czasie. Ludzie składają sobie życzenia z okazji Diwali jak najbardziej i oprócz skromnego: Happy Diwali (ang. Szczęśliwego Diwali) do bardziej rozbudowanych,
jak na przykład nawiązujących do zwycięstwa dobra nad złem i oświetleniem życia, jak te światła podczas święta całym dobrem. Oczywiście życzy się też dużo radości z samego świętowania, jak i później życia. Można tutaj trochę popłynąć i wykorzystać swoją twórczość i kreatywność - pełna dowolność.


Jak ty możesz spędzić ten dzień lub dni i się przygotować?

Na początek polecam brać udział w lokalnych wydarzeniach dotyczących Diwali. Całkiem prawdopodobne, że znajdziesz takie w swojej okolicy albo w każdym większym mieście. Najlepiej to udać się w tym czasie do Indii i tam poczuć tą magię świateł. Jednak zdaję sobie doskonale sprawę, że nie każdy może sobie na to pozwolić także można równie dobrze świętować w domu, wystarczy pozytywne nastawienie i trochę dodatków.

Najlepiej postarać się o jakieś lampki, lampiony, świecidełka, sztuczne ognie/fajerwerki,
tudzież świeczki, którą ozdobimy dom zarówno wewnątrz jak i zewnątrz. W końcu co jak co
ale to Święto Świateł, czyli wszelkie dekoracje świetlne są wskazane i pożądane.

Jeśli chodzi o dekoracje to robi się także tzn:

Rangoli czyli nic innego jak piękny ozdobny wzór, który zazwyczaj stawiany jest przed domem, drzwiami wejściowymi po to by ochronić od złego.Jak zrobić Rangoli?

Odsyłam do filmików na You
-Tubie, można zrobić naprawdę nieziemskie wzory, bardzo prostymi sposobami.Rangoli z pomocą miseczek i nakrętek:


Rangoli na wodzie:


Jeśli nie posiadacie kolorowego proszku do Rangoli to możecie go sobie zrobić sami w domu:
Wystarczy na przykład sól kuchenna i kolor spożywczy, kurkuma też może nam pomóc.


Ubrania:

Warto kupić sobie jakiś fajny tradycyjny strój na tą okazję
,
może to być także świetny prezent. Jest wiele dostępnych stron internetowych, które prowadzą sprzedaż saree i salwar kamiz itd.

Na przykład, ale możecie też spróbować na bardziej popularnych portalach jak alliexpress, e-bay, czy allegro lub poszukać takiego sklepu internetowego, który Wam będzie odpowiadał, a zapewniam jest tego pełno.

Tradycyjne stroje sklep


Jedzenie i prezenty:

Jeśli chodzi o jedzenie to sprawdzą się wszystkie tradycyjne potrawy kuchni indyjskiej.


Na przykład: 

Paratha, naan, chappati (indyjskie chlebki), dal (zupa z soczewicy), samosy (odpowiednik naszych pierożków mogą być z warzywami lub mięsem albo na słodko), różnego rodzaju curry (np. warzywne, rybne, mięsne).

Tutaj na szybko mix przepisów z tymi daniami (ale wpisując powyższe nazwy, które wam podałam możecie prawdopodobnie  odnaleźć o wiele lepsze przepisy na daną potrawę kiedy będziecie szukać każdego dania osobno)Słodycze - tutaj zaczyna się prawdziwa uczta smaków i zmysłów, bo z okazji tego święta chyba większość tradycyjnych słodyczy jest przygotowywana. Zachęcam również do szukania każdego przepisu, jednak osobno, wtedy są lepsze i prostsze.
Prezenty:

Teraz najprzyjemniejsza część
, czyli podarunki z okazji Diwali zwyczajowo najczęściej wręcza się słodycze, wszelkie lampiony, świeczki, kadzidełka i podobne rzeczy, które wykorzystuje
przy tym na przykład podstawki do świeczek oraz figurki bożków.

Jeśli ktoś chce to oczywiście może pójść nieco dalej i wręczyć piękne saree, biżuterie, dodatki czy też wszędzie popularne i na czasie pieniądze.


Muzyka i taniec:

Na ulicach Indii
, jak i w domach gości w tym czasie wielka radość nie tylko z okazji zwycięstwa dobra nad złem, ale także nowego hinduistycznego roku. Dlatego niedziwne, że wszędzie goszczą zarówno muzyka, jak i śpiew. Ale szerzej o tym może innym razem. Na ten czas pozostawiam Was z jedną z Bollywodzkich piosenek, w której na wstępie jest pełno światła (puszczane są świeczki na wodzie-zupełnie jak podczas Diwali to właśnie ukazuje atmosferę tego święta).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj zostaw swoja opinie: