piątek, 11 sierpnia 2017

Rakshabandhan - Specjalny Dzień Dla Rodzeństwa


Raksha Bandhan


Jest to jedno z świąt hinduistycznych, które ukazuję siłę miłości pomiędzy rodzeństwem, a dokładniej między rodzeństwem mieszanym czyli siostrami i braćmi.

W tym roku święto to odbyło się w tym tygodniu siódmego Sierpnia (Poniedziałek) 2017 roku. Raksha Bandhan oznacza więź ochronną. Święto to potocznie nazywane jest też Rakhi od sznurka sakralnego, który siostra daje w prezencie swojemu bratu i zawiązuje mu go na nadgarstku podczas tego święta.


(przyp. Rakhi - sznurki sakralne. Źródło - Wikipedia Wolna Encyklopedia)


Święto to jest obchodzone co roku w sierpniu i ma kilka rytuałów, które są ściśle przestrzegane:

Zaczyna się od przygotowań do Świąt, czyli kobiety (siostry) kupują lub robią własnoręcznie Rakhi (sakralne sznureczki /bransoletki) dla braci, a mężczyźni (bracia) kupują  wyjątkowe prezenty dla swych sióstr. (Biżuterie, ubrania, słodycze, kartki z życzeniami i inne podarunki według gustów swych sióstr). Po zakończeniu przygotowań wczesnym rankiem w dniu święta siostry i bracia spotykają się razem z rodzicami, dziadkami oraz członkami rodziny. Jeśli rodzeństwo jest z daleka od siebie to wysyłają kartki z życzeniami, Rakhi oraz prezenty pocztą odpowiednio wcześniej, by mogli otrzymujać je w dniu Raksh Bandhan kontaktują się wtedy też ze sobą droga mailową lub przez internet aby choć w jakimiś stopniu poczuć magię tego dnia.

Kiedy już cała rodzina jest w komplecie zaczyna się rytuał przy zapalonej lampie zwanej diya lub świeczce, która symbolizuję święty ogień. Rodzeństwo zwraca się do siebie twarzą i siostra zawiązuje Rakhi na nadgarstku brata.. Kiedy Rakhi jest już zawiązana siostra zaczyna specjalną modlitwę za brata, prosi między innymi o jego zdrowie, powodzenuie w finansach i
szczęście. Po modlitwie siostra aplikuję na czole brata tikke (kolorowa kropka), kiedy ta ceremonia dobiegnie końca jest kolej na brata, który w tym momencie obiecuję zawsze chronić siostrę i dbać o nią w każdej sytuacji.(przyp. obraz 2 - tikak ceremonia)


Po zakończeniu ceremonii tikak, siostra karmi brata swoimi rękami dając jeden kęs lub więcej słodyczy (deseru), suszonych owoców i innych pyszności sezonowych. Następnie brat daje siostrze zakupione wcześniej dla niej prezenty po czym również może ją nakarmić  słodyczami. Rytuał kończy się przytuleniem rodzeństwa i gratulacjami od członków rodziny, ochrony, dbania o siebie nawzajem i wielkiej miłości między siostrą a bratem.(przyp. obraz 3 - Talerz Rytualny )

Szczęśliwego Rakhi <3

4 komentarze:

 1. Dzień Rodzeństwa można zapożyczyć i przenieść do Polski :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że tak można zrobić. Mamy już tyle zapożyczonych świąt, iż jedno więcej nie zaszkodzi. Wydaję mi się , że problem w tym, że w USA Dzień Rodzeństwa, który obchodzą tam 10 kwietnia, nie jest oficjalnie uznany. A w Polsce lubimy pożyczać te Amerykańskie wynalazki.

   Usuń
 2. Jest Dzień Ojca , Dzień Matki Dzień Babci i Dziadka, więc powinien być też Dzień Rodzeństwa WILK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To i jest tylko, że w Indiach. Czekamy na wprowadzenie go w Polsce, jestem za.

   Usuń

Tutaj zostaw swoja opinie: