środa, 6 grudnia 2017

Jak pachną święta?

Jak pachną święta?
Mikołajki:
Dzisiaj mamy szósty Grudnia, czyli Mikołajki. To święto jest wpisane już od dawna w Polską historie, kulturę oraz tradycje i chociaż w 1969 roku w Kościele Katolickim święto zostało zniesione; tradycja mikołajkowa pozostała już na zawsze w ludzkich sercach oraz umysłach i po dziś dzień wielu ludzi ją kultywuje.

W związku z powyższym nie jest to już święto religijne, ale dowolne i powszechne, przynajmniej w naszym kraju. Mikołajki jest to tradycja typowo polska, piszę to z pełną świadomością, gdyż moim skromnym zdaniem w innych krajach owszem są odpowiedniki Św. Mikołaja, ale one przynoszą prezenty w dniu Wigilii lub Świąt Bożego Narodzenia.

Mało jest krajów, w których odbywa się to szóstego grudnia, a jeszcze mniej takich, w których wyglądałoby to dokładnie tak samo jak u Nas. I tak zarówno w Belgii, jak i Holandii" Mikołajki" są piątego grudnia, a w Hiszpanii, Czechach, Słowacji i USA, tak samo jak w Polsce szóstego grudnia, jednak pod różnymi postaciami; inne są także tradycje związane z wręczaniem prezentów.

Tym samym uważam, że Mikołajki są taką naszą polską tradycją, typową dla naszego kraju. Zresztą jest to bardzo piękna i urocza tradycja. Teraz pewnie się zastanawiacie czy w Indiach/Bangladeszu/Pakistanie jest coś takiego jak Mikołajki? - Odpowiedź jest prosta i krótka:

Nie, nie ma. Ale...


Święta Bożego Narodzenia w Indiach/Bangladeszu/Pakistanie:

 ...Ale za to w Święta Bożego Narodzenia już jest Mikołaj/Gwiazdor/Dziadek Mróz jak najbardziej obecny i tradycyjnie na całym świecie rozdaje prezenty. Święta Bożego Narodzenia w tamtych stronach, w zasadzie nie różnią się, aż tak bardzo od tych, które znamy; tym bardziej, że coraz więcej rzeczy/tradycji ludzie zaczynają naśladować patrząc na Europę. Tak samo są festyny na ulicach, modlitwa, pasterka, wieczerza wigilijna, prezenty oraz spotkania rodzinne.

Jeśli pytacie o różnice to te również występują już pomijam jakieś tam rzeczy, które rzadko widoczne są na pierwszy rzut oka, bo takie to występują nawet pomiędzy krajami europejskimi. Przykładem może być dzielenie się opłatkiem w Polsce; czego nie praktykuje się w Anglii - Anglicy łamią się krakersami (w nich znajduję się korona z papieru, żart i jakiś drobny upominek).

Wracając do naszego kawałka Azji to najbardziej widoczne różnice wynikają z klimatu oraz tego, że społeczność chrześcijańska jest tam mniejszością przez co może wydawać się, iż wcale nikt nie świętuje, choć tak nie jest. Potrawy na świątecznym stole także są odmienne od naszych, lecz to nie tylko w tej części świata. Myślę, że jedną z najbardziej rzucającej się w oczy różnic oraz fajną ciekawostką  jest to, iż nie mają oni tam choinki takiej jaką my znamy (jodły, świerku itd.). W zamian ozdabiają na ten czas drzewka mango lub bananowca, często dekorują także domy liśćmi mango.Jak pachną święta? 

(Wracamy do pytania zawartego w tytule wpisu i odpowiedzi na nie będą, aż trzy.)


W Polsce?

Święta w Polsce pachną mandarynkami,  piernikami, cynamonem, jabłkami, makowcem, czekoladą, rybą, pierogami, kapustą z grzybami i bigosem oraz naturalnie choinką, (jodłą/świerkiem).W Anglii?

Święta w Anglii pachną choinką, (jodłą/świerkiem), indykiem, puddingiem, mandarynkami, cynamonem, jabłkiem, piernikami i bakaliowymi babeczkami.W związku mieszanym?

Święta w związku mieszanym są aromatycznym zmiksowaniem tego czym święta pachną w Polsce, z tym czym pachną w innym kraju neutralnym (w zależności gdzie kto mieszka), czyli u Nas z tym czym pachną w Anglii i do tego trzeba dorzucić jeszcze zapachy kuchni azjatyckiej - wszelkie curry, indyjskie chlebki i przyprawy itd. W naszym przypadku nie wszystkie rzeczy z list powyżej znajdują się u nas w domu, jednak spora część tak. Tak naprawdę u każdego będzie to wyglądać inaczej. Ilu ludzi tyle historii i zapachów, tych świątecznych także.


Ja mogę mówić tylko za siebie i ostatnio nasze święta pachną oprócz rzeczy opisanych powyżej, (ale to dopiero początek grudnia, więc reszta będzie stopniowo dochodzić) pierniczkami i czymś czego się nie spodziewacie; sprytnie użytymi perfumami z Arabii Saudyjskiej na plastikowych zabawkach starszaka. Miał chłopak pomysł cóż kto by się spodziewał, że tak mogą pachnieć święta.

A jak pachną Wasze święta?  
.................................................................................................................

Ps. Wszystkiego Najlepszego dla tych co świętują dzisiaj za trzech, czyli wszystkich Mikołajów obchodzących w tym dniu po prostu imieniny. :) 

Wasza Lily :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj zostaw swoja opinie: