wtorek, 17 marca 2020

Indyjskie filmy, których w Indiach nigdy nie zobaczysz!

Indyjskie filmy, których w Indiach nigdy nie zobaczysz!Przedstawiam wam krótką listę zakazanych i ocenzurowanych filmów indyjskich.
Wybrałam tylko te, które uważam za najciekawsze pozycje pod względem podejmowanych w nich tematów.

Zakazane Filmy w Indiach to:

1. Un-Freedom - Zakazany ze względu na pokazywanie odmiennej orientacji seksualnej, scen erotycznych oraz budzenia napięcia religijnego i późniejszych konfliktów, które miałyby wystąpić w kraju po emisji między muzułmanami, a hindusami. Została złożona propozycja wycięcia niektórych scen z filmu co pozwoliłoby pokazać go indyjskim kino-maniakom, ale reżyser nie zgodził się na to, co poskutkowało totalnym zbanowaniem filmu w całym kraju, nawet z wyciętymi scenami siejącymi zgorszenie.

2. Fire - Pierwszy film w Indiach poruszający indyjskie tematy taboo, czyli homoseksualizm i aranżowane małżeństwa. Jest to również  pierwszy film z całej trylogii  pod dyrekcją Deepy  Mehta. ("Fire", "Earth", "Water" Ogień, Ziemia, Woda).

W filmie ukazana jest relacja miłosna między bratowymi. "Fire" doczekał się co prawda ukazania na wielkich ekranach indyjskich kin, ale nie obyło się bez licznych bójek, protestów i licznych petycji. Wiele światowych sław podpisało petycję, w której to proszono o ponowienie wyświetlenia tego film w kinach, ale już z odpowiednią ochroną, by ludzie przychodzący zobaczyć seans nie musieli obawiać się zamieszek.

3. Water - Jeden z najpopularniejszych filmów z całej trylogii D.Mehta. Opisujący ciężką sytuacje w jakiej znajdują się indyjskie wdowy, problemy z jakimi mierzą się osoby odrzucone przez społeczeństwo oraz tematy samobójstwa. Plan filmowy w Vanarasi został zniszczony przez protestantów. Nawet jeśli wiele wielkich gwiazd indyjskiego kina w nim występowało to jego kręcenie na terenie Indii zostało całkowicie zakazane. Film ostatecznie nakręcono na Sir Lance.

4. The Pink Mirror -  Pierwszy film w Indiach poruszający temat osób transseksualnych i też z tego samego powodu rzecz jasna  i oczywista, zakazany.

5. Kama Sutra (The Tales Of Love) - Film o "Sztuce Kochania", która z Indii w końcu pochodzi, czyli Kama Sutrze, ale zbanowano i ją. Film ostro skrytykowano i uznano za niemoralny, nieetyczny, a także zbyt ekspresyjny i obskurny.

6. Sins - Film opowiadający o zakazanej miłości między księdzem, a młodą kobietą. Ze względu na sceny erotyczne oraz protesty katolików, że film ukazuje ich wiarę w złym świetle zakazano jego emitowania na terenie Indii.

7. India's Daughter - To film dokumentalny oparty na wydarzeniach, które miały miejsce w 2012 roku w stolicy Indii Delhi, gdzie doszło do tragicznej śmierci, w jakiej młodą 23-letnią dziewczynę zgwałciła w autobusie banda zwyrodnialców, a następnie zamordowała ją. 

Miał on zostać emitowany i puszczony na całym świecie podczas "Międzynarodowego Dnia Kobiet". Jednak kiedy zauważono, że jeden z gwałcicieli występuje w tym dokumencie to wstrzymano jego emisję. Jak wytłumaczyła policja jego proces był nadal w trakcie, w związku z tym dokumentu nie można emitować. Ban!


Czy w Indiach zabronione są filmy, które wywołują zgorszenie, a może ambitne indyjskie kino?

Moim zdaniem warto zobaczyć wymienione wyżej filmy i samemu wyrobić sobie opinię. To są filmy, które zdobyły  sobie uznanie i sławę na całym świecie, ale w Indiach zostały zablokowane oraz ocenzurowane. Swoją drogą myślę, że to dosyć zabawne biorąc pod uwagę to, że jedna z sławnych, popularnych aktorek ze świata Bollywood:

Sunny Leone 

Jest byłą gwiazdą filmów porno i nadal króluje w indyjskich produkcjach oraz w świadomości społecznej słynnie właśnie ze swojej ex profesji.  To nic nie szkodzi, gdyż filmy tego typu jak wymienione na liście powyżej są zakazane ze względu np. na przesycenie erotyką. Ta indyjska logika!

Z drugiej strony uważam, że może i dobrze, ponieważ jak wiemy zakazany owoc kusi najbardziej i właśnie dzięki temu te produkcje zobaczy więcej osób niż powinno, choć ze względu na utrudniony dostęp do tego typu filmów w kraju może być to ciężkie do zrealizowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj zostaw swoja opinie: