wtorek, 17 kwietnia 2018

Moda na filmy Bollywood w Polsce powraca!

Moda na filmy Bollywood w Polsce powraca!Moim skromnym zdaniem moda na filmy Bollywood w Polsce powraca jak bumerang. Szkoda, że dopiero po tylu latach, ale mimo wszystko jako ogromna fanka indyjskiej kinematografii strasznie się z tego powodu cieszę.

Wyjaśnię może jakim cudem doszłam do takiego wniosku. Po pierwsze od strony blogowej, gdyż kiedy zakładałam swojego bloga dwa lata temu (pomińmy to, że dopiero od roku jakoś to w miarę normalnie, regularnie funkcjonuje i się rozkręca coraz bardziej cały czas), to robiąc krótkie poszukiwania blogów i stron o podobnej tematyce w języku polskim natknęłam się tak może na trzy-cztery i to bardziej na zasadach forum. Do tego nie do końca już regularnie działających, trochę takich w zawieszeniu. Natomiast dziś z zdziwieniem odkrywam coraz więcej nowych blogów i stron w tej samej, i podobnej tematyce. Czysty przypadek? Nie sądzę, choć możecie powiedzieć, że może wtedy źle szukałam albo teraz blogowanie jest w modzie.

Jeśli ten argument do was nie trafia to mam już kilka następnych. W polskiej prasie coraz częściej pojawiają się artykuły odnośnie indyjskiego kina, bollywodzkich celebrytów i wreszcie samych Indii. Myślę, że nie bez znaczenia jest też niedawno emitowany program "Azja Express", w której to nasze polskie gwiazdy podróżowały po Indiach.

I wreszcie na sam koniec taka wisienka na torcie. W kinach całej Polski doczekaliśmy się kilku nowych produkcji rodem z Mumbaju, a to chyba najważniejsze. Wiem, że ogromna w tym zasługa fanów tego gatunku, ale i tak uznaję to za wielki sukces.

Uważam, że moda na Bollywood do nas powraca. Może to nazbyt optymistyczne nastawienie, ale my fani chcemy w to głęboko wierzyć. Jeśli ktoś już o tym napisał (czyt. Ja) to wielki boom na Bollywood jest w zasięgu ręki, ponieważ podobno kiedy coś się zapisze to szybciej się spełnia. Działa to na zasadzie takiej samospełniającej się przepowiedni. Tym optymistycznym akcentem mogłabym zakończyć, ale...

 
Ale okazuje się, że jest coraz więcej ludzi, którzy na nowo lub wciąż interesują się indyjską kinematografią. W związku z tym odpowiadam na jedno z najczęściej zadawanych mi pytań.


Gdzie zobaczyć lub kupić filmy Bollywood?

(Z polskimi napisami lub lektorem)


Na samym wstępie muszę z przykrością stwierdzić, iż wciąż jedną z najbardziej opłacalnych opcji jest znać oryginalny język filmów, a już na pewno angielski. Wtedy nie ma żadnego problemu z dotarciem do nawet tych nowszych produkcji. Podam tutaj tylko jedną anglojęzyczną stronkę, na której możecie oglądać filmy online za darmo i bez rejestracji. -LINK

Nie odsyłam już dalej do obcojęzycznych odpowiedników, gdyż doskonale wiem o waszym zainteresowaniu jednak przetłumaczonymi już filmami na nasz język ojczysty.


Filmy online:

Sprawa jest prosta, lecz nie do końca satysfakcjonująca i też pewnie nikogo nie zaskoczę. Mamy tutaj trzy opcje do wyboru:

1. Cda - gdzie możemy oglądać za darmo i bez rejestracji.

2. Netflix - gdzie możemy oglądać za darmo tylko przez jeden miesiąc, później już musimy płacić, ale z rejestracją. Baza filmów jest naprawdę duża i co jakiś czas aktualizowana, cena niewygórowana, więc prawdopodobnie się opłaca. Do tego ta telewizja internetowa jest teraz w modzie.

3. YouTube - aczkolwiek tutaj szału nie ma, bo niestety jest mało filmów ze względu na blokady licencji itd.

4. Mamy też nadzieję, że ten kanał zagości w końcu w polskiej telewizji, to wtedy i tutaj - LINK


W kinach

To o czym pisałam już wcześniej ostatnio parę filmów weszło do kin, więc warto wybrać się na najbliższy seans. Jeśli chcecie wiedzieć co i gdzie dokładnie będzie grane polecam zajrzeć TUTAJ


Gdzie kupić?

Wszelkie stronki i grupy do wymiany, typu sprzedam, oddam, kupię. Nawet czasem  można upolować coś bezcennego za grosze. Np. OLX.plGumtree,   Allegro,

Świat Książki (dawny KDC), choć zawiodłam się tym razem sprawdzając, bo niestety ich baza filmów Bollywood strasznie się  pomniejszyła od czasów kiedy kupowałam tam swoje hity.

Dvdmax.pl - gdzie chyba na obecną chwile jest największa baza filmów z tego gatunku do zakupienia.

Ceneo - kolejna w miarę przyzwoita baza filmów.

Empik - zarówno online, jak i stacjonarnie.

Czasem warto również popytać rodzinę i znajomych czy nie mają jakiś płytek do oddania lub ewentualnego odkupienia. Kto wie może akurat was zaskoczą? Swych sił możecie spróbować też na różnych targach książki, antyków, małych straganach i różnego rodzaju wydarzeniach.


Moda na Bollywood powraca


Może jeszcze kiedyś znów będą dołączane tego typu filmy w gazetach jak za starych dobrych czasów. Ja i chyba większość fanów zdobyła w ten sposób cały pokaźny i fajny zestaw. Skoro moda na Bollywood powraca to czekamy i na ten moment, a póki co cieszymy się z tego co jest. A teraz biegiem wszyscy na te wszystkie stronki oglądać i kupować. Wtedy jedna rzecz będzie pewna, że nas to bardzo interesuje, a tam gdzie duże zainteresowanie to są i pieniądze oraz biznes. Kiedy do tego dojdzie to Bollywood będzie już na pewno w modzie. Jednak chyba już znów jest? Co myślicie ?

PS - Warto uczyć się języków obcych. Większość fanów indyjskiej kinematografii nie obejdzie się bez minimum  języka angielskiego. Chyba, że jednak znów jest i nadchodzi złoty czas dla Bollywood w Polsce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj zostaw swoja opinie: