wtorek, 2 lutego 2021

Najseksowniejsza indyjska literatura

Najseksowniejsza indyjska literatura


Zainspirowana ostatnią rozmową podczas wywiadu z pisarką Niną Nirali (IndiaEuroStory), postanowiłam stworzyć listę najseksowniejszej indyjskiej literatury, czyli pozycji książkowych prosto z Indii, z którymi warto się zapoznać. 

*Jeśli ktoś jeszcze nie widział, albo chciał zobaczyć powtórkę tego wywiadu to zapraszam serdecznie tutaj - Wywiady z Lily odc.3Link


Najseksowniejsza indyjska literatura Lista książek prosto z Indii z którymi warto się zapoznać:

1. "White Tiger" ‐ Aravind Adiga (Powieść ta doczekała się również swojej filmowej adaptacji).

Balram Halwai
- tytułowy Biały Tygrys, to człowiek niezwykle skomplikowany. Służący. Filozof. Przedsiębiorca. Morderca. W formie listów do chińskiego premiera przez siedem nocy snuje historię o tym, jak z uczciwego i pracowitego chłopca, urodzonego w ciemnym sercu Indii, stał się pełnym determinacji zabójcą. Jego oczami oglądamy Indie, jakich nigdy dotąd nie widzieliśmy: z karaluchami i centrami handlowymi, z prostytutkami i skorumpowanymi politykami, z ubogimi wioskami nad Gangesem, w których panuje bezprawie, i napędzającymi Amerykę ośrodkami techniki i outsourcingu w Bangalurze. Opowiadając historię swojego życia, Balram przekonuje, że religia nie stwarza moralności, pieniądze nie rozwiązują wszystkich problemów, a w skorumpowanym świecie wciąż zdarza się przyzwoitość (Książka dostępna w Polsce pod tytułem "Biały Tygrys").

2. "Train to Pakistan"‐ Khuswant Singh (Powieść historyczna, która została przedstawiona również na filmowym ekranie).

"Train to Pakistan" (pl. Pociąg do Pakistanu) opowiada o Indiach przed podziałem w 1947r. Podziałem na Indie i Pakistan, który wprowadził rząd, a zszokował wielu ludzi niezależnie od wyznawanej religii. Ludzie zaczęli walczyć o ziemię i powoli rozpętało się piekło. Jedynym bezpiecznym miejscem była wioska Mano Manjra na granicy Indii i Pakistanu, to właśnie tam uciekali ludzie w poszukiwaniu spokoju. Pociąg pełen ciał uchodźców dociera do wioski i odtąd rzeczywistość jest już zupełnie inna. Khuswant Singh opowiada też historię romansu pomiędzy Shikijczykiem, a Muzłumanką, który toczy się w tych ciężkich czasach (Niestety póki co nie ma polskiego przekładu tej książki).

3."Mahabharata Największy Epos Świata"- Krishna Dharma

Mahabharata jest niezwykłym dziełem literackim. Ponad 100 000 wersetów czyni z niej jeden z największych eposów świata – jest ośmiokrotnie dłuższa niż Iliada i Odyseja razem wzięte. Według współczesnych badaczy, Mahabharata powstała na przestrzeni kilku stuleci, między IV w. p.n.e a IV w. n.e. i miała wielu autorów. Według samej Mahabharaty oraz zgodnie z tradycją, została spisana przez wielkiego wieszcza Wjasadewę około 5000 lat temu, bezpośrednio po wydarzeniach, które składają się na jej akcję. Epos ten uważany jest za jeden z dwóch fundamentalnych tekstów (obok Ramajany), na których opiera się kultura, tradycja i religia Indii, a jej poszczególne epizody wielokrotnie znajdowały swoje przedstawienie w rzeźbie, malarstwie, tańcu czy teatrze.

Mahabharata zawiera w sobie wszystko to, co tak fascynuje ludzi zachodu w kulturze Indii: duchowość, mistycyzm, świat bogów , demonów i joginów, wierzenia, miłość, erotyka, opisy bitew.

4. "Panchatantra Stories/ Tales" (Bajki, przypowieści dla dzieci, legendy).

Panchatantra — („Pięć traktatów”) to starożytna indyjska kolekcja powiązanych ze sobą bajek zwierzęcych z morałem, cieszących się do dziś w wielu krajach dużym powodzeniem. Opowieści Panchatantry doczekały się również animowanych ekranizacji w wielu językach ( Dostępne w polskim przekładzie dzięki Ninie Nirali jako "Opowieści z Panchatantry" i "Opowieści z Panchatantry 2").

5. "Manusmryti czyli Traktat o Zacności / Kamasutra czyli Traktat o Miłowaniu"-Manu Swajambhuwa, Watshajana Mallanaga

Traktat o Zacności zwany również Manusmryti oraz Kamasutra, czyli Traktat o Miłowaniu to dwa klasyczne teksty, których wpływu na rzeczywistość społeczną w Indiach tak dawniej, jak i dziś niepodobna przecenić. Nowe wydanie, poprawione przez tłumacza – prof. Marię Krzysztofa Byrskiego, który opatrzył je dodatkowo nowymi przedmowami, daje czytelnikom niepowtarzalną okazję do zapoznania się z tymi wyjątkowymi dziełami tradycyjnej kultury indyjskiej w kunsztownym opracowaniu (Książka dostępna pod tym samym polskim tytułem. 

Uwaga: Proszę nie mylić z innymi dziełami o tytule "Kamasutra", których jest obecnie pełno na rynku. Większość z nich to nie są ani przekłady, ani tłumaczenia tych traktatów, a całkiem inna literatura).

6. "Indira Ghandi"‐ Paola Capriolo

INDIRA GANDHI
marzy o zwyczajnym życiu, rodzinie i kraju. Pragnie chodzić do szkoły, jeździć tramwajem, wyjść na spacer. Chce się zakochać, zostać żoną i matką. Ale los postanowił inaczej. Rodziną staną się dla niej całe Indie, niezmierzone i chaotyczne, domem – rządowe pałace, dziećmi – miliony Hindusów, którzy w kobiecie ubranej w białe sari, spoglądającej płomiennymi oczami ujrzeli znak nadziei (Książka dostępna w języku polskim pod tym samym tytułem).

7.  "Żona na sprzedaż" - Amila, Katherine Finke

O nieludzkim traktowaniu kobiet w Indiach.

Zabrana rodzinie w wieku dziewięciu lat, wydana za mąż jako jedenastolatka, matką została w wieku dwunastu lat. Amila nie zdawała sobie sprawy, jaki koszmar ją czeka, gdy w wieku dziewięciu lat na podstawie fałszywych obietnic złożonych jej matce, zabrano ją z rodzinnego Asamu do Nowego Delhi. Los nie obszedł się z nią łaskawie: 

Zamiast obiecanych luksusów nie czekało tam na nią nic poza udręką. Po dwóch latach wykorzystywania do niewolniczej pracy została wbrew swej woli wydana za mąż za starszego mężczyznę. Odtąd jej codzienną dolą stały się przymusowy seks, maltretowanie i ciężka fizyczna praca. Mimo to 24-latka, która w międzyczasie urodziła piątkę dzieci, nie poddała się. Walczy dla swoich dzieci, które dają jej miłość i siłę.

8. " Sekretna Córka" - Shilpi Somaya Gowda

Poruszająca historia adoptowanej dziewczynki i długiej drogi, jaką musiała przejść, by odnaleźć swoją tożsamość…

W małej indyjskiej wiosce Kavita wydaje na świat córeczkę. Jednak w kulturze preferującej synów jedynym sposobem na uratowanie nowo narodzonej dziewczynki jest oddanie jej do sierocińca. Decyzja ta będzie prześladować Kavitę i jej męża przez resztę życia, nawet po narodzinach upragnionego syna.

Po drugiej stronie globu Somer, amerykańska lekarka, dowiaduje się, że jest bezpłodna. Razem ze swym mężem Krishnanem decyduje się na adopcję. Wkrótce małżonkowie trafiają na zdjęcie dziecka z bombajskiego sierocińca – dziewczynki o niezwykłym spojrzeniu i przyjmują ją do swojej rodziny.

9.  "Poezje - Rabindranath Tagore" ‐ Rabindranath Tagore

Zbiór utworów jednego z najoryginalniejszych poetów przełomu wieków. Pełen sentymentalizmu, cynizmu i tajemniczości pozwala nam nieco inaczej postrzegać otaczającą nas rzeczywistość. Ryba w wodzie milczy. zwierzę na ziemi czyni zgiełk, ptak na wysokościach śpiewa. Człowiek ma w sobie milczenie mórz, zgiełk ziemi i muzykę nieba.

Poezja ‐ Mirza Ghalib (W polskim przekładzie dostępne dzieło pod tytułem "Gazele" w przekładzie  Janusza Krzyżowskiego).

Poezja ‐Ibn-e-Insha (Niestety na razie niedostępna w polskim przekładzie).

10. "Shantaram " ‐ Gregory David Roberts

Buntownik z Bombaju.

„Shantaram” to majstersztyk: 

Inteligentny, sensacyjny, romantyczny, zabawny, trzymający w napięciu... Trudno uwierzyć, że ta szeroko zakrojona, przygodowa powieść opowiada prawdziwą historię samego autora:

Buntownika, będącego na bakier z całym światem, i zarazem wrażliwego, zdolnego pisarza. Po brawurowej ucieczce z australijskiego więzienia, znajduje schronienie w slumsach Bombaju, gdzie pracuje jako lekarz. Poznanie szefa indyjskiej mafii i zagadkowej Szwajcarki Karli raz jeszcze zmieni jego losy...  Pełna szczegółów z życia codziennego w Indiach, kipiąca od uczuć i energii, pochwała mądrości cywilizacji Wschodu, która potrafi przynieść ukojenie, jakiego próżno szukać na Zachodzie. Ekranizacji powieści „Shantaram” podjęła się Mira Nair, najsłynniejsza hinduska reżyserka, specjalistka od wielkich widowisk, znana z „Monsunowego wesela”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj zostaw swoja opinie: