wtorek, 29 września 2020

Dożynki w Indiach ‐ Onam!

Szczęśliwego Onam!

Kto z nas nie słyszał o dożynkach, czyli świętowaniu z okazji zbiorów plonów, które odbywają się głównie na terenach wiejskich? Określane również jako tzn. Wiejskie zabawy i balety. Wszyscy nieraz słyszeliśmy o takim obrocie sprawy, a niektórzy mieli okazje uczestniczyć w tych imprezach dożynkowych. Natomiast pewnie niewielu z was wie o tym, że w Indiach również mają swoje własne dożynki, które nazywa się świętem Onam.

Onam obchodzi się w indyjskim stanie Kerala, ponieważ jest to głównie świętowanie zbioru plonów, inaczej mówiąc takie nasze dożynki, to bardzo rzadko mamy szansę o nim słyszeć. W przeciwieństwie do Diwali czy Holi, gdzie świętują praktycznie calutkie Indie tutaj mamy doczynienia z bardziej konkretnym miejscem świętowania.  Można powiedzieć, że Onam jest świętem typowo-regionalnym. Święto to wypada na przełomie sierpnia i września, a do tego trwa, aż dziesięć dni. Każdy z tych dni ma swoją własną nazwę oraz inne znaczenie i aktywności przypisane do zrobienia.


Dziesięć Dożynkowych Dni Onamu

Pookalam.


Dziesięć dni Onamu to:

1. Atham - Pierwszy dzień rozpoczyna się od dekorowania domów żółtymi kwiatami zwanymi Pookolam lub też czasami kwiatowym rangoli. Te kwiatowe dekoracje z każdym dniem świętowania stają się coraz większe.

2. Chithira - Drugi dzień zarezerwowany jest na rytualne oczyszczanie całego domu. czyli inaczej mówiąc po prostu generalne porządki i sprzątanie. Tego dnia dodaje się kolejne kwiaty do Pookalamu.

3. Chodi - Trzeci dzień poświęcony jest wspólnym rodzinnym zakupom. Obowiązkowe tu do kupienia są oczywiście nowe świąteczne ubrania zwane Onakkodi, które zostają fantastycznymi prezentami wraz z biżuterią. W tym dniu należy się nimi wymienić. Onakkodi w skrócie znaczy po prostu nowe ubranie w języku Malayalam.

Tradycyjne ubrania podczas święta Onam to "Kasavu Saree" i "Kasavu Mundu". Dla kobiet to będzie białe lub kremowe bawełniane sari ze złotymi elementami oraz specjalna bluzeczka pod sari-choli w dowolnym kolorze oraz wpięte zgrabnie we włosy kwiaty. Natomiast dla mężczyzn będzie to dhoti, czyli materiał, który zawiązuje się na kształt spodni wraz z kurtą, tradycyjnym długim t-shirtem. Najczęściej kolory męskiej garderoby będą dopasowane do stroju partnerki. 

W tym dniu oczywiście dodajemy też kolejne kwiaty do naszego kwiatowego rangoli.4. Vishakam - Dzień czwarty, uważany jest za jeden z tych najbardziej pomyślnych podczas święta. Tego dnia rozpoczynają się pierwsze przygotowania do zrobienia Onasadhya, tradycyjnego posiłku podawanego na liściu bananowca. Składającego się  głównie z owoców, warzyw i wegetariańskich dań. Tradycyjnie znajdują się na nim dwadzieścia-cztery rzeczy. W tym dniu również rozpoczynają się różne konkursy przygotowane z okazji Onam.

5. Anizham - Piątego dnia odbywa się wielki wyścig wężowych łodzi.  Rozpoczyna się on z małego miasteczka Aranmula.


By Arun Sinha from India - Aranmula-boat race- Kerala-India-1, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3217538


6. Thriketa - Szósty dzień jest szczególnie radosny dla wszystkich dzieci, gdyż to wtedy szkoły zaczynają się zamykać, w końcu i one mogą skupić się na uczestniczeniu w przygotowaniach do święta. 

7. Moolam - Tego dnia w niektórych miejscach zaczynają się już pokazy taneczne oraz zaczynają smakować Onasadhya.

8. Pooradam - W ten dzień czyści się posągi Vamana oraz Mahabali i umieszcza je w środku Pookalam.

9. Uthradom - Wierzy się, że to właśnie dziewiątego dnia król Mahabali tu przybył. Z tego powodu uważa się go za jeden z najważniejszych dni. Ludzie zaczynają kupować świeże warzywa i gotują tradycyjne potrawy.

10. Thiruonam - Wszystkie przygotowania są już zakończone, więc teraz już wszyscy mogą się cieszyć i w pełni świętować.  Wcześniej rano wymieniają się prezentami oraz oferują swoje modlitwy w świątyni.  Kosztują tradycyjnie przygotowanych dań na liściu bananowca, a tańce i wyścigi łodzi oraz zabawa jest kontynuowana. 


Onam Sadhya 


Legenda o Królu Mahabali z Rodu Demonów 


Legenda mówi, że kiedy król Mahabali rządził Keralą było to bardzo spokojne i dobre miejsce do życia.  Pomimo tego, że Mahabali wywodził się z rodu demonów był on bardzo dobrym, uczciwym, szanowanym królem, a jego poddani byli bardzo zadowoleni z jego rządów.

Inni królowie byli wściekli na króla Mahabali, ponieważ nikt ich nie potrzebował, a ludzie wszelkie hołdy i dary składali jemu. Devas w obawie utraty swojego niebiańskiego królestwa udał się do Boga Vishnu, by błagać go o pomoc. 

Wtedy Bóg Vishnu zszedł na ziemię, żeby wyeliminować króla Mahabali zanim ten wypełni ostatnie rytuały yajna, które sprawią, że stanie się jeszcze potężniejszy. 

Pewien chłopiec przybył na ceremonię yajna gdzie został powitany i zaproszony do wspólnego świętowania przez samego króla Mahubali oraz zapewniony, że może prosić o wszystko czego potrzebuje, a to otrzyma. Jednak chłopiec nie chciał jedzenia ani niczego innego tylko trzy stopy ziemi należącej do króla.  Mahabali nie mógł w to uwierzyć,  skąd ten młodzieniec przybył skoro nie słyszał jeszcze o wielkiej dobroci króla i prosi o tak niewiele? Aczkolwiek zdecydował się spełnić prośbę chłopaka brahmina.

Nagle dostał ostrzeżenie od swojego kaznodzieji, by uważał i nie spełniał tej prośby, bo to może się źle dla niego skończyć.  Natomiast król nie posłuchał jego dobrych rad myśląc, że on ma  po prostu zły dzień i bez zastanowienia oddał trzy stopy ziemi chłopcu.  Chłopiec brahimin postanowił, że odmierzy sam te trzy stopy, więc zaczął ją mierzyć po kolei, po pierwszym kroku zawładnął całym niebem, a drugim ziemią, pytając gdzie powinien postawić trzecią stopę, gdyż był to Bóg Vishnu, który zszedł na ziemię i wcielił się w młodzieńca. 

Wtedy król Mahubali spytał go czy będzie mógł chociaż odwiedzać swoją ziemię, a Vishnu pozwolił mu na powrót i odwiedziny raz w roku podczas danego miesiąca. Po czym postawił stopę na jego głowie. Tak podczas każdego święta Onam świętuje się powrót króla Mahubali na ziemię, ponieważ wypada ono w miesiącu, w którym dozwolony jest jego powrót. 


Dodatek/Legenda o Królu Mahubali w wersji dla dzieci ‐ Link


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj zostaw swoja opinie: