wtorek, 17 lipca 2018

Unikatowe Recenzje - Film Powiernik Królowej

Unikatowe Recenzje Filmowe   Tym razem to nie będzie coś czego się spodziewacie, ponieważ tym razem recenzja filmu amerykańsko-brytyjskiego, a nie indyjskiego. Jednakże w filmie są obecne Indie oraz zahacza on o związki mieszane. Postanowiłam, iż w jakimś stopniu idealnie tutaj pasuje.


Informacjc o filmie z płyty DVD lub Internetu:


Powiernik Królowej (2017) / Victoria and Abdul

1 godz. 52 min.

"„Powiernik królowej” to historia niezwykłej przyjaźni, jaka połączyła brytyjską królową Wiktorię z Abdulem Karimem, indyjskim muzułmaninem, który towarzyszył jej i służył przez ostatnie 15 lat panowania królowej. Wiktoria nadała mu tytuł „munshi”, sekretarza, ale także nauczyciela. Platoniczna relacja łącząca oboje była źródłem plotek i niepokoju na brytyjskim dworze. Spekuluje się, że to dzięki wpływowi Abdula Karima polityka zagraniczna kraju i silny, bezkompromisowy charakter królowej uległy złagodzeniu."Reżyseria:
Stephen Frears


Produkcja:
USA. Wielka Brytania 2017

Gatunek: Biograficzny, Dramat

Obsada: Judi Dench (Jako królowa Wiktoria), Ali Fazal (jako Abdul powiernik królowej)

Więcej: LINKLINK 2 - Historia Prawdziwa


MOJA UNIKATOWA RECENZJA:
O czym jest film?

Film jest o niezwykłej przyjaźni, która narodziła się między królową, a indyjskim sługą Abdulem, ale nie tylko jest to też film pokazujący królewskie życie od kulis oraz różnego rodzaju uprzedzenia.


Fabuła

Uważam, że fabuła filmu jest naprawdę bardzo ciekawa, a tym bardziej jest ona dla mnie interesująca po dowiedzeniu się tego, że jest to biografia brytyjskiej królowej, w której wykorzystano jej oryginalne zapiski. Jednak po obejrzeniu całego filmu mam co do niego mieszane uczucia i chyba chciałabym przeczytać pamiętnik Wiktorii albo chociaż książkę, by lepiej zrozumieć całą fabułę filmu.


Muzyka i Efekty Specjalne

Wybaczcie, ale to jeden z tych filmów, w którym mało skupiam się na efektach czy podkładzie muzycznym, więc nie wiele mam w tej kwestii do powiedzenia. Aczkolwiek podkład był dobrany odpowiednio co do danej sceny, a jeśli piękne krajobrazy można zaliczyć do efektów specjalnych to jak najbardziej na plus.


Obsada:

Pierwszoplanowi aktorzy wprost wyborowi, zagrali swe role znakomicie i nie należy z tym dyskutować. Natomiast co do drugoplanowych postaci to niestety wypadłe one trochę blado w świetle tej niesamowitej dwójki głównych aktorów, choć to po części może być wina scenariusza.


Czy warto ten film obejrzeć? 

Muszę się w tym momencie przyznać, że mam straszne ambiwalentne odczucia co do tego filmu, ponieważ z jednej strony bardzo mi się podobał, a z drugiej chwilami pozostawiał jakiś taki niesmak oraz myśli, że coś tu jest nie tak i chciałoby się przeczytać oryginały zapisków samej brytyjskiej królowej, by dowiedzieć się całej prawdy.

"Powiernik królowej" to taki film, który pokazuje królewskie smutne, często nudne i zbyt wymagające życie od kulis, a także uprzedzenia do obcokrajowców i muzułmanów oraz to jak działają plotki i jak spada się na samo dno bez znajomości. To film o przyjaźni i poświęceniu, ale pewne watki sugerują też historię romansu, nie potrafię jednoznacznie stwierdzić czy taki wystąpił, ale czytając kilka opinii o tym filmie wcześniej (nie powinnam tego robić, ale tak wyszło) to ich relacja właśnie taka była - pełna niejasności. I jeśli tym się sugerować to jest to świetnie zekranizowane.

Podoba mi się cały ten wątek historyczny, ale najbardziej fakt, że wyszło na jaw coś co było skrzętnie ukrywane i miało nie wyjść nigdy na światło dzienne i chociażby z tego względu myślę, iż warto film obejrzeć. W końcu kto nie lubi poznawać sekretów innych ludzi w szczególności tych na wielkich ekranach? I dodatkowy plus jest taki, że można poszerzyć swoją wiedzę historyczną.

Myślę, że warto film obejrzeć i polecam to zrobić, ale nie będę tym razem do tego jakoś specjalnie namawiać, ponieważ jak pisałam ten film wywołał we mnie sprzeczne uczucia i nie jest to raczej jeden z tych, do których oglądania szybko powrócę. Moim zdaniem każdy powinien obejrzeć go, mimo to chociaż jeden raz, by odkryć dotąd zatajone karty historii oraz zobaczyć jakie w nim film wywoła odczucia. Do tego, niektóre sceny w filmie są pokazane w sposób dosyć komediowy, więc warto zobaczyć to na własne oczy.

PS - Fani Bollywood - Ten film nie jest dla was obowiązkowy do obejrzenia, ale jeśli kochacie Indie to warto się z nim zapoznać.


Gdzie zobaczyć/kupić?

Kupisz praktycznie wszędzie DVD z filmem - Empik, DVDMax, Ceneo, Allegro

Zobaczyć można było w kinach w całej Polsce, ale nie wiem czy jest jeszcze wyświetlany na obecną chwilę, jako że jego premiera odbyła się w 2017 roku. I oczywiście w otchłaniach Internetu - np. CDA.

Jeśli jednak masz ochotę na cos bardziej w stylu "Bollywood" to zajrzy - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj zostaw swoja opinie: