piątek, 1 września 2017

Eid-Ul-Adha, Dzień Niepodległości Indii (i Pakistanu) oraz Blogowe Zmiany

Dzień Niepodległości Indii (15 sierpnia)Wszystkiego Najlepszego w Dni Święta "Eid-Ul-Adha", czyli muzułmańskiego święta ofiarowania.Jest to święto jedno-dwu dniowe upamiętniające historie Abrahama (tak ku zaskoczeniu wielu znamy ją także z Biblii. To ta sama historia), gdzie Allah (Bóg) polecił Abrahamowi podarować mu w ofierze swego syna i on posłuchał jego nakazów. Zabrał swojego syna na "górę" (pisze z pamięci tą historię, więc wybaczcie jak coś pomieszałam), wyciągnął nóż, zamknął oczy i zamiast syna zabił baranka, gdyż Bóg podłożył w miejscu syna Abrahama zwierzę, ponieważ tylko sprawdzał /testował wiarę proroka.


Jak obchodzi się" Święto Ofiarowania" ?  • Dzień przed można pościć - post podlega takim samym zasadom, jak podczas Ramadanu. Jedyną różnicą jest to, że jest jednodniowy i nieobowiązkowy czyli dla chętnych.
  • W dniu właściwym zabija się baranka/krowę lub inne zwierzę, gotuje dania mięsne i dzieli się nim z rodziną i sąsiadami, a część też daje biednym - jest to upamiętnienie historii Abrahamowej opisanej powyżej
  • Ten dzień oczywiście spędza się od samego rana do wieczora na modlitwie i w sumie nie jest to nic nadzwyczajnego dla muzułmanów, gdyż normalnie codziennie modlą się po pięć razy, jednak tego dnia w meczetach są bardziej uroczyste modlitwy 
  • Tradycyjnie jak w każde święta spotyka się z rodziną i najbliższymi spędzając je wspólnie.
  • Poranek rozpoczyna się od śniadania (jest to zazwyczaj shamei - pisałam o nim już w innym poście lub pudding ryżowy czyli na słodko) po śniadaniu następuje uroczysta modlitwa poranna w meczecie i tak mija cały dzień na modlitwie przeplatanej z jedzeniem np. obiad, wiadomo baranina, potrawy mięsne i inne w zależności od rodzinnych tradycji oraz spotkaniu z najbliższymi i rewia mody :D tzn. każdy zakłada tradycyjne stroje w ten dzień (odświętne) często nowe kupione specjalnie na tą okazję. PS - Piszę z własnego doświadczenia, więc niektóre punkty mogą się różnić w zależności od miejsca zamieszkania czy tradycji rodzinnych oprócz oczywiście nazwy i historii tego święta. 


Blogowe Zmiany:Nadchodzi nowe na blogu taki świeży powiew letniej bryzy, która jeszcze we mnie tkwi.
Przez ten czas, który prowadzę tą stronę wiele się tutaj działo, ale wyłoniło się na nim kilka takich już stałych punktów/tematów:

1)Tłumaczenie piosenek z Bollywodzkich produkcji

2)Hity Miesiąca

3)Bieżące Wydarzenia/Święta Religijne

4)Inne

Wszystkie powyższe tematy już na dobre wpisały się w tego bloga dlatego pozostaną tak jak były. Są to już jakby takie stałe punkty, które wyłoniły się samoczynnie podczas mojego pisania. Niestety ubolewam nad tym punktem czwartym, gdyż są to nieraz bardzo ciekawe tematy, które widzę, że was też interesują, ale jest ich zdecydowanie najmniej. Dlatego wprowadzam taką nowość blogową, czyli tematy różne, bardziej osobiste typu związek mieszany, dzieci, różnice kulturowe i o dawnym Hindustanie (czyli Indie/Pakistan/Bangladesz) dokładnie tylko tą część Azji cały czas omawiam i będę omawiać dalej. Więcej, szerzej i bardziej różnorodnie mam nadzieję, iż też dużo ciekawiej.

Do tego prawdopodobnie utworzę stronkę na Facebook-u z którą połączę blog, co da mi i Wam wiele nowych narzędzi oraz możliwości. Myślę, że wszystkim nam wyjdą te zmiany na dobre. <3

Nie zapominam też o tym, że nie wszystko na tym blogu wygląda tak jak powinno. A wierzcie mi jestem swoim najlepszym krytykiem, więc cały czas wykrywam wszelkie błędy i jak tylko mam chwilkę czasu staram się je poprawiać i ulepszać tego bloga co cały czas będę robić.

Przepraszam za ostanie opóźnienia, ale raz na jakiś czas mam pewne zawieszenia z różnych powodów co staram się później nadrobić, jak widać na załączonym obrazku. I tak wiem dziwne wydaję się zestawienie tutaj tych trzech tematów ze sobą, ale tak musi być przez te moje opóźnienia właśnie i niekiedy brak czasu. A chcę, żebyście tez byli razem ze mną w miarę na bieżąco. Dlatego wybaczcie wszelkie dziwne zestawienia/opcje opóźnienia i inne niedociągnięcia (bo nad tym cały czas pracuje, ja wiem, że dla potencjalnego czytelnika może tego nie widać, więc musicie uwierzyć mi na słowo).

PS - Spotykamy się cały czas jak dotychczas głównie we wtorki i czwartki, ale pamiętajcie inne dni tygodnia też nie są wykluczone. Wszystko zależy od różnych wydarzeń w danym miesiącu, jak i tego kiedy ja mam czas lub natchnienie by coś naskrobać. (np. dziś piątek :P ). A tak nawiasem mówiąc to spotkamy się wkrótce na tym blogu po zmianach i stronce Facebook-owej  też mam nadzieję.

Jestem pewna, że Wam się spodoba buziaczki . :*


EID MUBARAK <3


 Wasza Lily ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj zostaw swoja opinie: