poniedziałek, 25 września 2017

Navrati - duchowe zwycięstwo dobra nad złem

Navrati -  jest to święto hinduistyczne, które jest tak naprawdę bardzo spokojnym świętem, gdyż nastawione jest głównie na duchową ucztę.


Navrati trwa dziesięć dni w czym ostatni z nich jest uwieńczeniem całości oraz radością z ostatecznego zwycięstwa dobra nad złem. Dlatego, że święto to skupia się najbardziej na duchowym aspekcie nie ma zbyt wielu tradycji i zwyczajów jego świętowania. Czas ten przeznaczony jest na zadumę, refleksje i modlitwę.

Jednak jakby to nie było w tych klimatach musi być i coś wyjątkowego oprócz samej modlitwy i refleksji nad życiem. Podczas tego festiwalu jest to specjalny taniec oraz strój.
Przez dziewięć kolejnych dni ludzie ubierają się według wyznaczonego na dany dzień koloru.
W trakce Navrati czci się boginię Durgę, a zmiana koloru wiążę się z jej dziewięcioma wcieleniami.
  
Kolory zależą od dnia tygodnia, który rozpoczyna święto oraz mogą się różnić w poszczególnych rejonach Indii.

Teraz w skrócie przedstawię Wam kolory na każdy dzień festiwalu oraz ich znaczenie.(Pamiętajcie , iż każdy dzień/kolor to nic innego jak jedno z wcieleń bogini - DURGA):

Dzień 1 -  kolor żółty  - reprezentuje naturę i czystość. (Jedno z imion bogini to "Córka Gór".)

Dzień 2 - kolor zielony - symbolizuje pokutę, poświęcenie oraz wielką pobożność, (gdyż bogini dokonała wielkiego poświęcenia, aby poślubić Lorda Shivę).

Dzień 3 - kolor szary - reprezentuje on wielką odwagę i męstwo, (w walce z diabłem).

Dzień 4  - kolor pomarańczowy  - w tym dniu bogini czczona jest jako źródło wszystkiego. 

Dzień 5 - kolor biały  - tego dnia bogini jest czczona jako Skandamta matka Kartikey.

Dzień 6 - kolor czerwony - ten kolor reprezentuje walkę i ukazuje boginie jako wojowniczkę, (przypomina jak bogini zwalczyła demona byka).

Dzień 7  -  kolor to królewski błękit - reprezentuje on ochronę od wszystkich kłopotów i zmartwień

Dzień 8 -  kolor różowy - reprezentuje grację, wdzięk, urodę, piękno oraz oczyszczenie ze wszelkich grzechów 

Dzień 9 - kolor fioletowy - oznacza poddanie, (Tak jak Lord Shiwa poddał się i ją wielbił, tak wierzy się, że inni pójdą w jego ślady).

Dzień 10 - dowolne jasne i kolorowe ubrania - ostatni dzień festiwalu gdzie świętuję się zwycięstwo dobra nad złem, (diabłem) .
Podczas tego święta zapala się też małą lampkę/świeczkę, wokół której kobiety tańczą. Ma to oczywiście przynieść im wszelkie błogosławieństwa.

W niektórych częściach Indii to samo święto celebruje się poprzez dziewięć tanecznych nocy. Każdej nocy tańczy się tradycyjny taniec "Gujarat" - garba i daniya raas.

Tutaj macie próbkę tego tańca w wykonaniu Bollywoodzkim - piosenka z filmu:
A tutaj krótka lekcja tańca z okazji Navrati, krok po kroku możecie spróbować swoich sił powodzenia :* 
Źródła: obrazy gogle (życzenia z okazji Navrati ), zdjęcia z prywatnej kolekcji (myślę, iż będzie się pojawiać takich więcej w końcu prawa autorskie itd, a blog zaczyna się rozrastać, więc wiadomo.)

Artykuły na temat Navrati : LINK 1  i  LINK 2

YouTube  + jak zawsze własna wiedza i doświadczenia.

W tym roku Navrati rozpoczęło się dwudziestego pierwszego Września i trwa, aż do trzydziestego Września, czyli wciąż jest w trakcie świętowania. W tym wypadku wszystkim świętującym życzę Szczęśliwego Navrati <3 

Wasza Lily :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj zostaw swoja opinie: