wtorek, 11 lutego 2020

Dżalentynki kontra Walentynki!

Czy nowy trend z USA całkiem wyprze Święto Zakochanych?  • Galentine's Day - To dzień o którym po raz pierwszy usłyszałam zaledwie kilka dni temu. Jednak nie od byle kogo, ponieważ sama Katrina Kaif (przyp. aktorka) o nim wspomina z okazji konkursu promującego jej nową serię kosmetyków. Więcej o tym przeczytasz - TUTAJ! Od razu oczywiście postanowiłam sprawdzić co to jest za dzień i co ten zwrot oznacza. Pognałam więc co tchu, by tą sprawę obadać. Gdy zaspokoiłam swą ciekawską naturę to wpadłam na pomysł, że przecież powinnam się tymi nowymi informacjami podzielić i z wami. Tak oto przybywam z tą tajemną wiedzą o "Dżalentynkach."(To ja wymyśliłam tą spolszczoną nazwa tego święta).

Galentine's Day - Co ten zwrot w ogóle oznacza?


Galentine's Day jeśli rozbierzemy ten zwrot na czynniki pierwsze i potraktujemy dosłownie to...


  • GalDziewczyna/Młoda kobieta w amerykańskim młodzieżowym sloganie.
  •  Elentine - Jest najzwyczajniej zapożyczoną końcówką ze słowa Valentine, czyli Walentynki.
  • Day  - To Dzień.  W dosłownym tłumaczeniu wychodzi nam coś jak "Dziewczyński Dzień", "Dzień Dziewczyn", co na polski możemy przetłumaczyć po prostu jako "Babski Dzień ".

Bonus jest taki, że przy tej okazji przypomniała mi się piosenka Ed. Sheerana  "Galway Girl" i w tym przypadku tytuł oznacza Dziewczynę pochodzącą z Galway, miejscowości znajdującej się w Irlandii.

Dla przypomnienia i wciągnięcia się w te moje klimaty przy rozmyślaniu zagadnienia jakim jest to nowe dla mnie święto też sobie tej piosenki posłuchajcie. Może akurat się przyda kiedy będziecie wiedzieć jak się "Dżalentynki" obchodzi:
Dżalentynki kontra Walentynki!


Galentine's Day - Jest to dzień stworzony przez reżyserów i scenarzystów popularnego amerykańskiego serialu: "Parks and Recreation."

A dokładniej w jego drugim sezonie gdzie to wyemitowano odcinek pod tytułem:

"Galentine's Day."

W tym odcinku Leslie Knope (charakter fikcyjny) zbiera grupę swoich najlepszych przyjaciółek i obsypuje je prezentami oraz pokazuje jak bardzo je kocha. Po prostu taki babski wieczór oraz jedna wilka impreza w gronie samych kobiet.

Galentine's Day obchodzony jest co roku trzynastego lutego jeden dzień przed Walentynkami i podczas tego dnia celebruje się przyjaźń. W szczególności tą między kobietami, taka babska solidarność w odnowionej wersji, bo świątecznej. Jest to chyba jedyne święto wymyślone na potrzeby serialu, które tak bardzo zyskało na popularności i choć lata mijają wciąż rośnie w siłę rozprzestrzeniając się na cały świat.

To wspaniała alternatywa dla Dnia Zakochanych, Dnia rozstania czy singla. Teraz już nie trzeba rozpaczać, że nie masz nikogo do pary, gdyż możesz zebrać swoje dżalentynki (przyjaciółki) i świętować razem z nimi Galentines Day.  Możesz w ten sposób okazać im swoją miłość i wsparcie, bo przecież różne są rodzaje miłości. Te święto nastawione jest na celebrowanie miłości do przyjaciół. I chociaż święto jest bardzo kobiece, stworzone przez kobiety i dla kobiet to przyjaźń może świętować każdy. Galnetines Day to taki wyjątkowy Dzień Przyjaźni.

Dla Walentynek powstaje wiele różnych przeciwstawnych opcji. Były już AntyWalentynki, Dzień Rozstania, Dzień Singla i tym podobne, jednak to właśnie Dżalentynki są jedną z walentynkowych alternatyw, która jest w stanie wyprzeć święto zakochanych. 

Co roku ta opcja zyskuje na popularności, a swoich przyjaciół też można, a nawet trzeba obdarzać miłością. W każdym razie zamiast bojkotować różne święta można ich najzwyczajniej w świecie po prostu nie obchodzić kiedy nikomu one krzywdy nie robią. Myślę sobie, że kiedyś ten nowy trend z USA może nie wyprze całkowicie Święta Zakochanych, ale na pewno je przerośnie. W tym momencie już widać, że coraz mniej ochoczo ludzie świętują Walentynki, związki często się w końcu sypią, a przyjaciele pozostają na zawsze.

A Ty co wybierasz Dżalentynki czy Walentynki?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj zostaw swoja opinie: