wtorek, 13 marca 2018

Co łączy Louisa Fonsi i "Despacito" z Bollywood?

Co łączy Louisa Fonsi  i "Despacito" z Bollywood?
Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że praktycznie nie łączy ich nic, ale jeśli przyjrzymy się bliżej to bardzo wiele mają ze sobą wspólnego. Postaram się dziś to udowodnić w zaledwie kilku punktach, że Louis Fonsi i "Despacito" oraz Bollywood są sobie naprawdę bliskie.


Co łączy tego słynnego piosenkarza i jego największy hit z Bollywood?* Językowy pomieszaniec:

Bollywood - Używanie innych języków i wtrąceń (słówek) jest już całkiem popularną praktyką w większości bollywodzkich produkcji. W szczególności uwielbia używać się angielskiego i hiszpańskiego.


Fonsi - Co prawda śpiewa po hiszpańsku, ale w związku z współpracą z innymi gwiazdami światowego formatu, niektóre jego piosenki również są językowo pomieszane. U niego króluje angielski np. słynny hit z Demi Lovato "Me Culpa".* Gorące hiszpańskie rytmy i język:

Bollywood- W muzyce z filmów bardzo często używa się języka hiszpańskiego, o czym już wspomniałam powyżej, więc nie będę się rozwijać bardziej w tym temacie. Natomiast powiem, że hiszpańskie gorące rytmy i elementy są tutaj bardzo pożądane, a przykłady można mnożyć. Nie bez powodu ostatnio dodałam tłumaczenie pewnej piosenki, która może doskonale służyć jak jeden z takich przykładów. Odsyłam w tym momencie do tłumaczenia i teledysku, jeśli chcecie się przekonać to tylko spójrzcie. - LINK


Fonsi - W tym przypadku to chyba wiadomo, bardzo naturalne jest posługiwanie się przez niego językiem hiszpańskim. Nawet nie trzeba wyjaśniać. Tak samo jak gorące rytmy i elementy, wystarczy spojrzeć na teledysk.

* Taniec:

Bollywood - Chętnie czerpie wzorce z różnych stylów tanecznych i wprowadza elementy choreograficzne z całego świata w tym z Hiszpanii. Jeśli zobaczyliście poprzedni link to już wiecie, że wykorzystali między innymi flamenco. Do tego piosenki z tych filmów słynną z bardzo starannie dopracowanych choreografii. Takich układów tanecznych chcą uczyć się ludzie na całym świecie. Niektóre z nich to prawdziwe taneczne hity. Czasami nawet nie zdajecie sobie sprawy, że jakieś ruchy i gesty taneczne dotarły do was z świata Bollywood i zagościły na długo u nas jako coś naprawdę fajnego.


Fonsi (Despacito) - Wszystkim nam zapadła w pamięć choreografia do teledysku tego słynnego hitu. Z tego co mi wiadomo wielu próbowało ją naśladować. Układ taneczny z "Despacito" wpsiał już się na zawsze w naszą pamięć i historie. Tego wielkiego fenomenu chyba nie trzeba wyjaśniać, jedynie można podziwiać.


* Śpiewanie z playbacku:

Bollywood - Nie od dziś wiadomo, że aktorzy poruszają tylko ustami w rytm muzyki, wypowiadając słowa piosenki i skupiają swoją uwagę zdecydowanie bardziej na choreografii. Śpiewanie z playbacku jest tutaj już stałą praktyką i wszyscy zdają sobie z tego sprawę.


Fonsi (Despacito) - Na długo zapadnie nam w pamięć pewien sylwester, podczas którego L.Fonsi
wystąpił w Polsce i zaśpiewał z playbacku. Przynajmniej Polacy nie zapomną tego wydarzenia tak szybko.


Na koniec zbierając wszystkie te informacje razem wychodzi, że Bollywood i Louisa Fonsi łączy dużo więcej niż ktokolwiek by się spodziewał. I jeszcze jeden już ostatni wspólny mianownik:

Zarówno jedno jak i drugie albo się kocha, albo nienawidzi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj zostaw swoja opinie: