wtorek, 25 kwietnia 2017

Czarny kot i biała wdowa

Czarny kot i biała wdowa, czyli ciekawostki o indyjskich przesądach oraz zabobonach.

To zaczynamy! Dziś napiszę o rzeczach, osobach i zdarzeniach, które według starych indyjskich wierzeń przynoszą pecha:

1. Czarny kot przebiegający Ci drogę lub ujrzany podczas poważnych dyskusji to bardzo zły znak. (Biedny czarny kotek i u nas wierzy się, że przynosi pecha. Widać nie cieszy się on zbytnią sławą także w innych częściach świata.)

2. Nie powinno się obcinać paznokci nocą z obawy o przywołanie diabelskiej duszy.

3. Jeśli usłyszysz wycie psa w nocy to przyniesie Ci ono nieszczęście. Szczególnie kiedy ktoś z Twojej rodziny albo Twoich sąsiadów jest chory.

4. Założenie białych ubrań przez mężatkę jest złym znakiem. Jest tak, ponieważ w Indiach biały to kolor żałoby. Zakładają go wdowy oraz ludzie wybierający się na pogrzeb.

5. Kiedy ktoś się urodzi lub umrze członkowie rodziny nie powinni udawać się do świątyni i zapalać w domu lampy przez piętnaście dni.


6. Buty położone do góry nogami wzniecają kłótnie.

7. Są takie dni, w których lepiej pewnych rzeczy nie robić. Tak, więc w poniedziałki lepiej odpuścić sobie golenie czy obcinanie włosów, w wtorki nie powinniśmy wpadać do kogoś z wizytą, a czwartki i soboty nie są najlepszymi dniami na mycie włosów, natomiast w piątki lepiej nic nie kupować ani nie robić żadnych transakcji finansowych. Jest to kilka przykładów czego nie powinno się robić w dane dni, bo przyniesie to pecha, lecz tak naprawdę jest tego pełno, dotyczy się to także jedzenia np. w ten dzień można jeść jajka i w inny nie powinno się bo to zły znak.

8. Kiedy ktoś nam zmarł nie gotujemy jedzenia w domu.

9. Kobieta miesiączkująca jest nieczysta, dotknięcie jej w tym czasie przynosi pecha.

10.  Wdowa przynosi pecha. Ogólnie wdowę powszechnie uważa się za pechową, gdyż według starych zabobonów uważa się, iż to ona sprowadziła śmierć na swego męża, a szczególnie kiedy pojawi się w trakcie świętowania sprzyjających okazji jak np. ślub przyjaciół.

PS - Więcej na temat wdów i kobiet miesiączkujących oraz ich traktowaniu w Indiach spodziewajcie się wkrótce w następnych postach. Ten temat jest zbyt obszerny na małą notkę o pechowych rzeczach.

PS.2 - To tylko nieliczne z rzeczy, które według dawnych wierzeń przynoszą w tych stronach pecha, tudzież są złym znakiem. Wymieniłam tylko dziesięć punktów, gdzie tak naprawdę jest ich tysiące. Oczywiście są także tysiące innych rzeczy, które przynoszą szczęście, jak na całym świecie chyba, ale o nich następnym razem. Istnieją również przedmioty, rzeczy, sytuacje i rytuały, jakie pomagają chronić się przed tymi negatywnymi znakami oraz pechem, ale to też już następna całkiem inna historia na inny post.

Najważniejsze to nigdzie na świecie nie dać się wplątać w tą pułapkę przesądów i zabobonów, gdyż zbyt łatwo doprowadzić do zbytniej przesady, co możemy właśnie na przykładzie Indii zaobserwować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj zostaw swoja opinie: