czwartek, 13 kwietnia 2017

Wielkanoc w Indiach


Wielkanoc 2018


Indie są bardzo zróżnicowane pod względem religijnym i wbrew obiegowym opinią są skupiskiem ludzi o wielu odmiennych poglądach religijnych. Praktycznie można tu znaleźć wyznawców religii z całego świata. 

Chrześcijanie stanowią w Indiach ok. 24 mln (2,3%) całej populacji kraju. Manipur, Goa, Kerala, Arunachal Pradesh to wg. spisu powszechnego stany indyjskie mające największy procent chrześcijan. W tych miejscach odbywają się także najbardziej huczne obchody Wielkanocy.
 
Same obchody tych świąt nie różnią się zbytnio od tych, które znamy z Polski. Tutaj również jest obchodzone Czterdzieści dni postu, w których to ludzie wyrzekają się pewnych przyjemności i trenują cierpliwość oraz wytrwałość. Jest obchodzona Niedziela Palmowa, Droga Krzyżowa i Wielkanoc. W Indiach natomiast Wielki Piątek jest oficjalnym świętem.

Nie ma tutaj tradycji malowania pisanek, lecz indyjscy chrześcijanie znają ten stary zwyczaj, więc po prostu kupują już udekorowane świąteczne jajka oraz czekoladowe króliczki, dając je później w prezencie dzieciom, następnie wymieniając się prezentami pomiędzy sobą.

Tradycją jest też upieczenie pysznego wielkanocnego ciasta, jeśli ktoś nie jest w stanie upiec to oczywiście też takowe zakupuje, by tradycji stało się zadość.

Nie obchodzi się też Lanego Poniedziałku takiego jak my znamy, lecz z pewnością ten zwyczaj oblewania się wodą można porównać do innego indyjskiego święta Holi (powitanie Wiosny). Kiedy ludzie zamiast wodą obsypują się barwnym kolorowym proszkiem.  Natomiast typową tradycją Wielkanocną w Indiach w tym okresie jest wymienianie się kolorowymi latarniami oraz świętymi krzyżykami.

Często Święta Wielkanocne obchodzą całe dzielnice chrześcijan, w których  odgrywane są przez teatry uliczne sceny z Biblii. Panuje nastrój świąteczno-festynowy. Dla dzieci organizowane są różnego rodzaju gry i zabawy. Chociaż Wielkanoc tutaj nie jest, aż tak popularna i hucznie celebrowana jak Boże Narodzenie, wciąż jest to świetna okazja do zabawy, spotkań z rodziną i znajomymi oraz skosztowania smacznego jedzenia, kończąc na duchowym pokrzepieniu. Wiele Wielkanocnych zwyczajów dotarło tutaj z Europy, ale to nie przeszkadza nikomu w świętowaniu.

Na koniec nie pozostaję mi nic innego jak życzyć wszystkim Wam (moi drodzy czytelnicy czy to w Indiach, czy w Polsce, czy jeszcze w innych krajach :

Wesołych, spokojnych, pełnych miłości i dobrej zabawy (także) Świąt Wielkanocnych!

Wasza Lily :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj zostaw swoja opinie: