wtorek, 11 kwietnia 2017

Święto - Hanuman Jayanti

Hanuman Dżajanti


(przyp. obraz - "Hanuman jest czczony jako symbol siły fizycznej, wytrwałości i poświęcenia.
Niech Lord Hanuman da Ci swoją siłę,  błogosławi Cię jego wytrwałością i niech obdarzy Cię sztuką poświęcenia jakim obdarował Lorda Ramę!)


Szczęśliwego Hanuman Jayanti


Święto obchodzone jest na pamiątkę urodzin Hanumana, bardzo lubianego boga powszechnie czczonego w Indiach (zwłaszcza w północnych). Jest ono obchodzone piętnastego dnia po Shukla Paksha, w miesiącu Chaitra (Chaitra Pournimaa).

Hanuman był oddanym bogu Ramie, za co specjalnie szanują go Hindusi. Obrzędy w świątyniach Hanumana w dzień Hanuman Dżajanti zaczynają się już wczesnym rankiem. Jest to ważne święto. Hanuman jest symbolem siły i energii. Legendy mówią, że mógł on robić co chciał. Był w stanie przenosić góry, sprawować władzę nad skałami, przenosić się w powietrzu, władać chmurami, a także rywalizować z Garudą. Jest czczony w tradycji ludowej jako bóstwo z magiczną mocą i zdolnością do poskramiania złych duchów. Wierni odwiedzają świątynie i nakładają na czoła tilaki z Sinduru, wierzą, że Hanuman bardzo lubił go używać.

W Maharashtra, Hanuman Jayanti obchodzony jest w czasie pełni księżyca (Purnima) hinduistycznego miesiąca księżycowego Chaitra. Zwyczajem tego dnia jest prowadzenie rozmów teologicznych na terenie świątyń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj zostaw swoja opinie: