środa, 26 stycznia 2022

Dzień Republiki w Indiach

 Dzień Republiki w Indiach 

 

Dzień Republiki w Indiach ‐ Oficjalnie:

Dzień Republiki w Indiach obchodzony jest co roku 26 stycznia i jest jednym z trzech wielkich świąt narodowych. Indie uzyskały niepodległość i wyrwały się z brytyjskiej okupacji 15 sierpnia 1947. To właśnie tego dnia w Indiach obchodzi się Dzień Niepodległości.  Jest to zupełnie inne święto niż Dzień Republiki, choć jego geneza ma z nim silne powiązania.

Kilka dni później stworzono roboczą wersję konstytucji dla niepodległych już Indii. Przez praktycznie dwa lata przeprowadzonych było wiele sesji na których to wprowadzono poprawki do konstytucji. W końcu 24 stycznia 1950 roku została ona zaakceptowana i podpisana przez 308 członków zarządu w dwóch wersjach językowych po angielsku i w hindi. Konstytucja weszła w życie dwa dni później, czyli 26 stycznia 1950. Była to pierwsza oficjalnie wprowadzona konstytucja  zastępująca tą brytyjską z 1935 roku. Właśnie tego dnia kiedy konstytucja weszła w życie, ku pamięci tej wiekopomnej chwili w Indiach obchodzony jest Dzień Republiki.


Wielka Parada z okazji Dnia Republiki: 

Dzień Republiki w Indiach co roku jest obchodzony bardzo hucznie. Każdego roku w Delhi organizowana jest z tej okazji wielka parada, która zaczyna się po przyjeździe prezydenta Indii. Na początku parady odbywa się salutowanie fladze narodowej. Następnie grany jest hymn narodowy podczas, którego zostaje oddane wystrzały 21 pistoletów w ramach oddania hołdu. Jednakże nie jest to 21 wystrzałów, a więcej, gdyż są ich, aż trzy rundy. Jak przy każdego rodzaju paradzie odbywają się marsze, śpiewy, tańce i różnego rodzaju pokazy. W tym roku Indie świętują 73 rocznice Dnia Republiki. 


Przykład takiej parady  ‐ Link (z tego roku 2022) :Dzień Republiki w Indiach‐Nieoficjalnie: 

Dzień Republiki w Indiach jest oczywiście świętem narodowym, a tym samym wolnym w większości zawodów ustawodawczo. Wolne od pracy i szkoły ludzie przeznaczają  w miarę możliwości na wzięcie udziału w paradzie.  Jednak jak wiemy często większa ilość ludzi w szczególności w dzisiejszych czasach nie ma takiej możliwości, więc zatem oprócz oglądania parady w mediach, składania  sobie życzeń i po prostu wypoczywając ciesząc się z wolnego dnia, jak jeszcze świętują? Jak najbardziej po prostu słuchając patriotycznych piosenek i oglądając tego rodzaju filmy z szeroko-pojętego indyjskiego kina. W związku z tym mam krótką listę filmów i piosenek, które warto dziś wziąć na tapetę. Tym bardziej, że teraz żyją nimi całe Indie.  Dobrze, może nieco przesadziłam i nie całe, ale znaczna większość. 


Dzień Republiki ‐ 5 patriotycznych piosenek:


1. "Des Rangila" ‐ Z filmu "Fanaa"
2. "Yeh Jo Delhi Hai Tera " - Z filmu "Swades "3. "Ae Watan " - Z filmu Raazi 4. "Rang de basanti " - Z filmu "Rang de basanti"
5. "Tere Mitti"  - Z filmu Kesari 


Dzień Republiki 5 filmów ‐ analogicznie:

1. Fanna
2.Swades
3.Raazi 
4.Rang de Basanti 
5.Kesari 


Szczęśliwego Dnia Republiki 

Wasza Lily❤

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj zostaw swoja opinie: