wtorek, 12 czerwca 2018

Najczęściej popełniane błędy podczas Ramadanu

Najczęściej popełniane błędy podczas Ramadanu.
Chciałabym dziś podzielić się z wami swoimi spostrzeżeniami na temat najczęściej popełnianych błędów podczas świętego miesiąca dla wszystkich muzułmanów, czyli Ramadanu. Wcale nie będą to jakieś duchowo-religijne grzechy lub coś w tym stylu, ponieważ to każdego zupełnie indywidualna sprawa. Zamiast tego skupimy się na bardziej praktycznej części, poście samym w sobie oraz jedzeniu i piciu. Wszystko o tym co tygryski bengalskie lubią najbardziej.

Najczęściej popełniane błędy podczas Ramadanowego postu to:  • Jedzenie dużej ilości tłustych, oblegających w tłuszcz i zwyczajnie niezdrowych potraw. Najczęściej przygotowane potrawy na przerwanie postu zależą od kulinarnych preferencji i tradycyjnych dań w danym regionie oraz społeczeństwie, co wcale nie powinno dziwić. Jednak często prowadzi to po prostu do odżywiania się w tym czasie niezdrowo. Nikomu nie trzeba chyba mówić, że słynne indyjskie samosy, pakory, a także inne tego typu rzeczy są smażone zazwyczaj na bardzo głębokim tłuszczu. Nie wspominając o tamtejszych słodyczach, które aż w dziewięćdziesięciu procentach składają się z cukru.

  • Przejadanie się lub też jedzenie na zapas. Ludziom wydaje się, że jeśli zjedzą większą ilość potraw i przysmaków w tym dozwolonym czasie przerywającym post to będą mieć wystarczająco dużo siły, jak i energii by przetrwać cały następny dzień poszcząc. Przy takiej postawie nie trudno o to, żeby przesadzić i najzwyczajniej w świecie zjeść za dużo. My tak naprawdę nie potrzebujemy, aż tyle jedzenia w tym czasie. Lepsze są mniejsze, ale bardziej częste i syte posiłki. Tylko na tyle by zaspokoić głód, a i tak będziemy mieć wystarczająco siły i energii na kolejne dni. Nie trzeba się o to martwić. Natomiast kiedy się przejesz to jest właśnie przyczyną opadnięcia z sił, bólów brzucha i złego samopoczucia. 

  • Traktowanie postu jako diety odchudzającej. Nie jest to również najlepszy pomysł dlatego, że w żadną stronę nie powinno się przesadzać. Tak samo jak nie warto się przejadać, tak samo nie powinno się w tym czasie jeść za mało. W zasadzie wręcz przeciwnie, powinno dostarczyć się jak najwięcej odpowiednich składników odżywczych do organizmu by post był udany. Nie ma co katować się morderczymi ćwiczeniami i żyć na liściu sałaty. W końcu nie o to chodzi w Ramadanie.Jak widać na załączonym obrazku jeśli uniknie się tych trzech wyżej wymienionych błędów, da się przeżyć cały ten post, tak jak należy. Absolutnie Ramadan można przeżyć i spędzić zdrowo wystarczy tylko chcieć. Zamiast słodyczy, smażonych i niekoniecznie zdrowych rzeczy wystarczy przerzucić się na owoce, warzywa oraz wszelkie kasze i po prostu wprowadzić racjonalne zdrowe odżywianie takie jak na co dzień. Do tego pamiętać, by w tym czasie jeśli chcemy trenować robić to z głową i postawić raczej na lżejsze bądź krótsze treningi, najlepiej o takiej porze kiedy możemy już coś zjeść i wypić. Nie zapomnieć o tym, żeby nie zjeść za mało ani za dużo. Po prostu zachować zdrowy rozsądek oraz bilans.

We wszystkim trzeba zachować równowagę w poście, podczas Ramadanu także. Należy pamiętać, że mamy poczuć się jak biedacy, którzy nie mają co jeść i pić, ale nie mamy się nimi stawać i rzucać na jedzenie jak pierwszy raz na oczy byśmy widzieli po długich latach biedy albo wręcz przeciwnie głodzić się, by jeszcze bardziej się wczuć w rolę. 

Chodzi o to aby docenić to jak wiele mamy i dzielić się z innymi tym co możemy, a nie popadać w skrajności.

Skąd wiem o tych najczęściej popełnianych błędach podczas Ramadanu? Bardzo proste, jestem dobrym obserwatorem, a poza tym sama je popełniam czy kiedyś popełniałam lub ktoś ze znajomych albo rodziny to uczynił. A jak wiadomo najlepiej uczyć się na błędach i to swoich. 

A Ty jakie błędy podczas Ramadanu popełniłeś lub przed czym chciałbyś przestrzec innych zanim swoje błędy popełnią?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj zostaw swoja opinie: