środa, 31 maja 2017

Wyobrażenia vs Rzeczywistość czyli jak tak naprawdę wygląda Ramadan

Wyobrażenia vs Rzeczywistość, czyli jak naprawdę wygląda Ramadan


"May you be blessed by the love of God… and be guided by Him."- Shah Rukh Khan (Niech Bóg błogosławi Cię swoją miłością... i bądź prowadzony przez Niego.)

 Cytat pochodzi z oficjalnego konta Shah Rukh Khana na Facebooku.

Dosłownie kilka dni temu rozpoczął się Ramadan jeden z najważniejszych okresów dla wszystkich muzułmanów, ale czym tak naprawdę jest ten cały Ramadan i co się podczas niego robi?

W Polsce i nie tylko krążą różne dziwne opinie oraz wyobrażenia na temat tego "Świętego miesiąca". Panuje powszechne przekonanie, że podczas Ramadanu "Oni" (czyt. muzułmanie) nic nie jedzą, nie piją, nie żyją, głodują i umartwiają się. Koszmar, kto by wytrzymał przez cały miesiąc nic nie pijąc, nie jedząc i przeżył?! Istnieje też odwrotne wyobrażenie, iż dosłownie obżerają się po nocach i wtedy też grzeszą, bo jak mówią "eksperci" w nocy Allah* nie widzi.  Stereotypów jest wiele, ale te dwa odnośnie Ramadanu królują, jednak jak wiemy w każdej plotce jest ziarenko prawdy. Dzięki obecnej notce pozwolę obalić sobie te dwie teorie, a także dowiecie się, gdzie w nich znajduję się te ziarnko prawdziwości. Ale wszystko po kolei.

Zacznijmy od ciekawostki aby pokazać, że tak ciągle jeszcze w jakimś tam sensie jesteśmy w klimatach "Bollywood". Nie przez przypadek w tej notce znalazł się taki, a nie inny cytat. Tak moi kochani ta ciekawostką jest wiara Shah Rukh Khana. Tak się składa, że jeden z najpopularniejszych aktorów z tej branży wyznaje Islam. (Nie tylko on oczywiście są też inni aktorzy bolywoodzcy  - muzułmanie).  Wielu z Was bardzo to zaskoczy, reszta już dawno o tym fakcie wie. Rozpoczęliśmy miło od życzeń z okazji Ramadanu dla wszystkich tych, którzy go obchodzą od samego Shah Ruk Khana. I ja się do tych życzeń przyłączam. 
  
Jeśli chcesz złożyć komuś życzenia z okazji Ramadanu to możesz zrobić to na dwa sposoby:

Pierwszy - Ramadan  Kareem - znaczy "Niech Ramadan będzie dla Ciebie Hojny."

Drugi - Ramadan Mubarak - oznacza to "Życzę Ci Błogosławionego Ramadanu." 

*Eid Mubarak- to życzenia z okazji zakończenia Ramadanu. 
Teraz kiedy dowiedzieliśmy się ciekawostki rodem z Bollywood, a także jak wyglądają życzenia  z okazji tego święta  czas aby się dowiedzieć co to tak naprawdę jest Ramadan.
Ramadan dosłownie jest to dziewiąty miesiąc zgodnie z islamskim kalendarzem. Dogłębniej jest to miesiąc postu. Post trwa od wschodu do zachodu słońca i muzułmanie na całym świecie przestrzegają ścisłego postu przez cały miesiąc. Czyli przez czas  od wschodu do zachodu nic nie jedzą, nie piją, zakazane jest współżycie, obgadywanie, obmawianie i inne rzeczy. Oczywiście grzeszyć też nie można podczas całego roku, a Ramadan jest właśnie świętem przygotowującym na cały rok. Muzułmanie przez ten miesiąc praktykują swoją religię i doskonalą umiejętności poprzez czytanie Koranu, książek o islamie, modlitwę, specjalną modlitwę wieczorną w meczecie "Taraweeh"*, podczas której przez cały miesiąc przeczytany(wyrecytowany) jest cały Koran oraz pomaganie innym i wspieranie biednych. Święto to jest świętem ruchomym, czyli każdego roku wypada ono innego miesiąca, aż przez kilka lat występuję we wszystkich miesiącach podczas całego roku. Wierzy się, że podczas Ramadanu właśnie zesłany został Koran.*W tym czasie też przypada jedna z nocy zwana "nocą przebaczenia" - o tym pisałam już w innej notce, którą możecie znaleźć tutaj: Noc przebaczenia

Tym sposobem dowiadujemy się, że w Ramadan wyznawcy Islamu nie umartwiają się, jak niektórzy twierdzą, gdyż nie na tym to polega. Jest to sposób aby przypomnieć sobie o Bogu i swoich powinnościach religijnych, a także o spełnianiu dobrych uczynków i wszystkim tym o czym wszyscy ludzie powinni pamiętać przez cały rok. To także sposób aby doświadczyć chociaż przez chwilę, jak czują się Ci, których życie nie oszczędziło np. głodują i dzięki temu zrozumiemy jakimi szczęśliwymi ludźmi jesteśmy, że mamy co jeść i posiadamy inne dobrodziejstwa, które niekoniecznie na co dzień dostrzegamy.

W dodatku to nie może być żadne umartwianie się, gdyż z obowiązkowego postu Ramadanowego są zwolnione takie osoby jak: kobiety w ciąży, karmiące piersią, dzieci, osoby starsze i ludzie chorzy na jakieś choroby oraz osoby podróżujące. Jednak osoby nie mogące z jakiś przyczyn odbyć Ramadanu mogą odrobić ten post w innym dowolnym terminie, a powinni w czasie Ramadanu nakarmić biednych. W czasie od iftaru*, aż do seheri* można jeść, pić i współżyć z partnerem (związek małżeński oczywiście), ale nie można w dalszym ciągu grzeszyć, tak jak i przez cały rok.

Następnie widzimy również, że ten post nie polega na nie piciu i jedzeniu przez cały równy miesiąc, bo post trwa od wschodu do zachodu słońca. W zależności od miejsca zamieszkania trwał będzie więcej lub mniej godzin. Prawdą jest, że nie można nic pić, jeść, trzeba także powstrzymywać się od współżycia podczas postu, jednakże tylko od wschodu do zachodu, a nie dwadzieścia cztery godziny na dobę. Kiedy słońce zajdzie czyli ok. godzin wieczornych, aktualnie tego roku dwudziestej drugiej/dziewiątej wieczorem, muzułmanie zasiadają do uroczystego posiłku przerywającego post zwany Iftar. Tradycyjnie post przerywa się daktylami i wodą.  Reszta posiłku zależy tak naprawdę od miejsca pochodzenia i tradycyjnych potraw danego kraju. Najczęściej królują owoce, sałatki, warzywa, soki oraz parę bardziej rozbudowanych dań np. ryż i curry. Nie należy się natomiast objadać oraz obżerać. Jest to podstawa, żeby zaspokoić swój głód i pragnienie po całym dniu postu oraz nabrać siły na następne dni.  

Iftar rozpoczyna się po popołudniowej modlitwie zwanej Magrib. Tradycyjnie jest w pewnym odstępie czasowym drugi posiłek zwany Seheri. Jest to posiłek poranny, coś w rodzaju śniadania, po którym następuje modlitwa poranna zwana Fajr i rozpoczyna następny dzień postu.

Nie bez powodu post przerywany jest daktylami i wodą. O właściwościach wody chyba nie trzeba nikomu mówić, jednakże o zdrowotnych właściwościach daktyli w dalszym ciągu niewielu ludzi słyszało. Nie będę się tutaj rozpisywać w nieskończoność dlatego podlinkuję Wam zbawienne działanie daktyli - Daktyle ich zdrowotne działanie

Tym sposobem dowiedzieliśmy się co to tak naprawdę jest Ramadan i jak muzułmanie go obchodzą obalając przy okazji dwa najpopularniejsze stereotypy. A na koniec najnowsza piosenka z okazji Ramadanu oraz przypisy* :W tym filmiku jeśli zobaczycie od minuty 3.20, to możecie zobaczyć opisaną wcześniej modlitwę Magrib oraz uroczyste przerwanie postu, czyli Iftar. 

*Allah - Bóg.

*Iftar - Uroczysta kolacja/posiłek przerywający post.

*Seheri - Uroczysty poranny posiłek przed rozpoczęciem postu.

*Koran - Święta księga Islamu.

*Daktyle - Słodkie owoce.

*Magrib - Modlitwa popołudniowa, podczas Ramadanu jest to modlitwa, po której tradycyjnie przerywamy post.

*Fajr - Modlitwa poranna, podczas Ramadanu jest to modlitwa rozpoczynająca post.

*Taraweeh - specjalna modlitwa wieczorna wykonywana tylko podczas trwania Ramadanu

*Eid - Święto z okazji zakończenia postu/ostatni dzień Ramadanu


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj zostaw swoja opinie: