czwartek, 15 września 2016

Ganesha Chaturthi, czyli święto boga GaneshyGanesha Chaturthi obchodzi się co roku w Indiach na przełomie sierpnia i września zgodnie z kalendarzem księżycowym w Hindu miesiącu zwanym "Bhadrapada". Świętuje się zazwyczaj prze jedenaście dni, a święto kończy się wielkim spektaklem, który nazywa się "Anant Chaturdasi".

Całe te święto poświęcone jest bogowi Ganeszy, celebruje się jego narodziny. Tego dnia w każdym domu lub też publicznie wystawia się figurkę boga Ganeszy. Następnie wypełnia się szesnaście rytuałów znanych jako "Shodashopachara Puja." W trakcie rytuałów składa się ofiary do Lorda Ganeszy, między innymi w postaci słodyczy, kokosów oraz kwiatów. Oczywiście wszelkie rytuały powinny być odprawione w sprzyjającym czasie znanym jako: 

"Madhyahna", w którym wierzy się , iż Lord Ganesha urodził się.

Co jest dosyć ważne i interesujące w tym sprzyjającym czasie zabronione jest patrzenie na księżyc, gdyż jeśli osoba w tym czasie spojrzy na księżyc będzie posądzona o bycie złodziejem itp.

Święto te obchodzone jest na wielką skalę w Bombaju. Jeśli chcesz zobaczyć jakieś Święto w Indiach na dużą skalę, a także duchowe to na pewno warto wybrać się do Bombaju w czasie festiwalu Lorda Ganeszy. Niezapomniane wrażenia.

Motyw Lorda Ganeszy często także mamy okazje oglądać w filmach Bollywood oraz indyjskich telenowelach wystarczy dobrze się przypatrzeć.


Mniej więcej tak to wygląda i w filmach, i w życiu.


Tutaj natomiast życzenia od gwiazd Bollywood :) 

Pieśń poświęcona Lordowi Ganeszy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj zostaw swoja opinie: